X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böcekleri Nasıl Ürer ve Çoğalır?

Hamam Böcekleri Nasıl Ürer ve Çoğalır?

 • 23.10.2014 18:35:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Hamam böcekleri çok hızlı ürerler!

Hamam böceği üremesi, diğer böceklerdeki üreme gibi eşeyli üreme yoluyla gerçekleşir. Hamam böceklerinin farklı türleri bulunur. Bu yüzden “Hamam böceği nasıl ürer?” sorusunun cevapları da farklıdır. 
Bazı türlerde yumurta, dişi hamam böceğinin bıraktığı yerde büyürken, bazı türlerde dişi hamam böceğinin yaptığı kese tarafından dişiyle beraber taşınır. Yumurtasını sırtında taşıyan dişi hamam böcekleri yumurtaları dolaştığı yerlere de dökerler.

Hamam böceğinin üremesi

“Hamam böcekleri nasıl ürer?” sorusunun cevabını, en çok görülen hamam böceği türlerini ayrı ayrı inceleyerek açıklamak daha doğru olacaktır.

Alman hamam böceğinin üremesi

Çok hızlı üremeleriyle bilinen dişi Alman hamam böcekleri sadece bir kez çiftleşerek yumurta üretirler. Hayatları boyunca 4-6 yumurta kesesi üreten dişi Alman hamam böceklerinin ürettikleri keselere Ootheka adı verilir. Bu keselerin içerisinde yaklaşık 30-40 tane yumurta bulunur. Dişi Alman hamam böceği bu yumurtaları çatlamalarına 1 ya da 2 gün kalana kadar taşır. Yumurtaların erişkin bir Alman hamam böceğine dönüşme süresi yaklaşık 100 gündür.

Amerikan hamam böceğinin üremesi

Dişi Amerikan hamam böcekleri yumurtaları için kapsül şeklinde kese yaparlar. İçlerinde yaklaşık 16 tane yumurtanın bulunduğu keseleri sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Bu yumurtalar yaklaşık 38 mm uzunluğundadır. Çatlayan yumurtalardan beyaz renkli, yumuşak küçük böcekler çıkar ve bu böcekler büyüdükçe kabuk değiştirirler.

Oryantal hamam böceğinin (Karafatma) üremesi

Ortalama 35 ila 180 gün arasında yaşayan dişi oryantal hamam böceği hayatı boyunca içinde 16 yumurta bulunan 8 yumurta kesesi üretebilir. Yumurtalar 8 ila 10 mm büyüklükte, hafif şişkin bir görünüme sahiptir. Yumurta kapsüllerinin rengi kırmızımsı kahve ya da koyu kahverengindedir. Dişi oryantal hamam böcekleri bu yumurtaları sıcak ve nemli ortamlara bırakırlar. Yumurtaların erişkin hamam böceğine ulaşma süresi mevsimlere göre değişir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde gelişimi tamamlama süresi 200 günken kış aylarında bu süre 800 güne kadar uzayabilir. 

Hamam böcekleri koloniler halinde yaşarlar ve ışığı sevmediklerinden genellikle geceleri ortalığa çıkarlar. Amerikan hamam böceklerinin yumurta kapsülleri dolap içlerinde, duvar diplerinde, yatak altlarında görülebilecek boyuttadır. Alman hamam böceklerinin yumurta kapsülleri boş olabilir; çünkü dişiler yumurta çatlamadan 1 veya 2 gün öncesine kadar yumurtaları kese içerisinde taşımaktadırlar.

Hamam böceklerinin üremesine elverişli yerler lağımlar, nemli ve sıcak yerlerdir. Ve elbette pisliğin olduğu yerler hamam böcekleri için hem üreme hem de yaşam alanları olarak vazgeçilmez ortamlardır. Sağlık problemi oluşturan hamam böceklerinden kesin bir şekilde kurtulmak için “Bayer Koruma Programı” üyesi Tekniktürk’te başvurabilirsiniz.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •