X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

 • 10.02.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Hamam böceği nasıl yok edilir? Onlardan kurtulmanın bir yolu var mı?

Hamam böceklerini yok etmek için müstakil bir evde ya da bir villada oturmanın en büyük avantajı, bunun hamam böceği için iyi bir kapalı döngü sağlamasıdır. Yani birçok apartman ya da restorandan farklı olarak, müstakil evlerde hamam böceklerini yok etmeyi başarırsanız, yeniden evinizi istila etmeleri neredeyse imkânsızdır. Çünkü evinde hamam böceği olan bir yan komşunuz olmayacaktır.

Hamam böceği nasıl yok edilir?

Evinizde hamam böceklerini görmeye başlamışsanız, bu, evinizin temizliğinin veya hijyen durumunun büyük bir hamam böceği popülasyonunun yaşamasına olanak sağlayacak kadar kötü durumda olduğunu gösterir. Evdeki hamam böceklerini yok etmek için evinizin temizliği ve hijyenik tutulması, kritik öneme sahiptir.

İlaçlama kısmına geçmeden önce yapılması gereken en önemli şey, iyi bir gözlem yapmak ve gözlemleri not etmektir. Bunlar:

 • Hamam böceklerinin yiyecek ve su bulmalarını sağlayan temizlik problemlerini tespit etmek (mesela ortalıkta uzun süre yiyecek ve bulaşık bırakılması)
 • Hamam böceklerinin evimizde yuva yapmasını sağlayan yapısal sorunların belirlenmesi (çatlak fayanslar vb.)
 • Ve şu anda evimizde var olan ve bir şekilde temizlememiz gereken tüm böcek yuvaları... Ki bunun için de hamam böceklerinin yaşayışlarını ve saklanabilecekleri yerleri bilecek teknik bilgiye sahip olmalısınız.

Hamam böceği ilaçları, kötü temizlik koşullarından kaynaklanan problemleri çözemez.

Bu nedenle sadece bu tarz ilaçlar kullanarak tüm problemi çözebileceğinizi zannetmeyin. Hamam böceklerinin ortaya çıkmasına ve çoğalmasına neden olan çevresel problemleri çözmeden, evdeki Alman hamam böceklerini yok etmek çok zordur ve burada birtakım kültürel problemler olabilir. Yani demek istediğim, insanların yaşayış biçimlerini değiştirmek zordur. Burada böceğin yiyecek artıkları ve su kaynaklarına ulaşımı önlenmelidir. Ayrıca yuva olabilecek tüm boşluk ve deliklerin bir şekilde onarılıp temizlenmesi ve kapatılması gerekmektedir.

İlk olarak hamam böceklerinin yiyecek, su ve yuva bulmalarını sağlayan sebepleri bulmalı ve elinizden geldiğince kontrol altına almalısınız. Eğer durum gerçekten vahimse, işe yüksek emiş gücüne sahip bir elektrikli süpürgeyle devam edebilirsiniz. Vakum, mutfak dolaplarının ya da çekmecelerin ya da kıyıda köşede kalmış boşlukların içinden çıkan böceklerin çoğunluğunu fiziksel olarak ortadan kaldıracaktır. Böceklerin sayısını azaltmak ve etraftaki hamam böceği yumurtalarını, böcek dışkılarını ve diğer tüm hamam böceği pisliklerini temizlemek başlangıç için size oldukça yardımcı olacaktır. Sektörde buhar makinaları tahta kurularının kontrol altına alınmasında sıklıkla kullanıldığı için, 2-3 cm derinliğindeki çatlakları temizlerken bu aletten de yararlanabilirsiniz. İyi bir buhar makinası, 180 derece ısıda buharı 12-13 cm ileriye püskürtebildiği için, temas ettiği yerdeki tüm böceklerin ölmesini sağlayacaktır. Böceklerin geri kalanını da öldürmek için jel ilaçlama ve kalıcı etkili sprey böcek ilaçlarının yanı sıra, duvarlar için de toz ürünler kullanılabilir. Etraftaki gereksiz tüm yiyecekleri ortadan kaldırmanız, koyulan jel yemleri daha çekici hale getirecektir. Ayrıca doldurabileceğiniz tüm çatlak ve boşlukları doldurmanız, böceklerin yeni yuva aramak için dışarı çıkmalarına neden olacağından kalıcı böcek ilaçlarıyla temas etme olasılıkları da artacaktır. 

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •