X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Kötü Kadın Karadul: Karşınızda Karadul Örümceği

Kötü Kadın Karadul: Karşınızda Karadul Örümceği

 • 22.08.2016 12:18:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Karadul Örümceğinden Çekinmek Gerekir

Dünyada yaşayan örümcek türleri çok fazla olmakla birlikte birçoğu da zehirli değildir. Ama karadul örümceği (Latrodectus mactans), zehirli örümcek türleri içinde bulunan, yüreklere en çok korku salan örümcekler arasında ilk sıralarda yerini alır. Karadul ismini, dişilerinin çiftleştikten sonra erkeklerini yemelerinden alan bu örümceklerin erkeklerinin zehirleri, insanlar için tehlikeli değildir. Kısacası bu örümceğe “kötü kadın karadul” desek yanlış olmaz.

Karadul

Karadul Örümceğinin Soy Ağacı

Karadul, Theridiidae familyasının eklem bacaklılar şubesinin keliserliler alt sınıfına ve örümceğimsigiller alt şubesine ait bir örümcektir.

Karadul Örümceğinin Yapısı

 • Renkleri parlak siyahtır. Nadiren kahverengi de olabilirler. Karınları küre biçimindedir.
 • Gözleri sekiz tanedir.
 • Dişi karadulların boyları ortalama 1-1,2 cm, en fazla 1,5 cm uzunluğundadır. Erkek karadullar, dişilerin yaklaşık yarısı kadardır.
 • Karınlarında bulunan tepe kısımlarında, kum saatine benzeyen kırmızı bir işaret bulunur.

Karadulların Yaşadıkları Yerler

Karadullar dünya üzerinde birçok yerde yaşarlar ama en çok görüldükleri yer Güney Amerika’dır. Bu da sıcak bölgeleri tercih ettiklerinin göstergesidir.

Kahverengidul Örümceği (Latrodectus Geometricus) Hakkında

Karadulların bir çeşidi olan kahverengidul örümceği, diğer karadul türleri kadar tehlikeli değildir. Bunun sebepleri, insanlardan uzak yaşama istekleri ve zehirlerinin genelde ölümcül etkiye sahip olmamasıdır. Yine de örümcek sokması durumunda yara tedavi edilmelidir. Dünyanın tropik bölgelerinde yaşayan kahverengidul örümceği için Güney Teksas, Orta ve Güney Florida, Güney Kaliforniya bir ömrü sürmek için en güzel bölgelerdir.

Redback örümceği (Latrodectus hasselti) ise karadulun akrabasıdır. Sıcak çöller ve soğuk dağlar dışında Avustralya’nın her yerinde bulunur.

Karadullar Nasıl Davranır, Nerelerde Yaşarlar?

Agresif bir yapıya sahip olan karadullar, kayaların, bitkilerin, yığınların diplerinde yaşarlar. Soğuk hava ve kuraklık, karadulların bina içlerine girmelerine neden olur.

Karadulların ördüğü ağlar, diğer örümceklerin ağlarından farklı yapıdadır. Ağlarını çapraz şekilde örer, ağın tam ortasına tünel yapar, bu tünelde saklanırlar.

Karadulların Beslenmesi

Başta hamam böceği olmak üzere birçok böcek, karadul için besin kaynağıdır. Karadul, avını zehriyle etkisiz hale getirdikten sonra emerek yavaş yavaş yer. Örümceklerin beslenmesi, zehirleriyle avlarının iç organlarını yumuşatıp daha sonra onları emme yöntemiyle gerçekleşir. Çünkü örümcekler katı şeyleri yutamazlar.

Karadulların Üremesi

Çiftleşmeden sonra dişi karadul, ipekten ördüğü bir balonun içine 500 ila 750 arası yumurta bırakır. Yumurta keseciklerinin sayısı 4 ila 9 tanedir. Bu yumurtalardan 1 ila 4 hafta içinde yüzlerce karadul örümceği yavrusu çıkar. Bu yavrular turuncu ve beyaz renktedir.

Dişi karadullar 1,5 yıldan fazla yaşayabilirler. Büyümeleri ve yetişkin bir karadul haline gelmeleri 2 ila 4 ay arasında değişir. Büyüme sırasında dişi karadullar 6 ila 8, erkekler ise 6 kez kabuk değiştirirler.

Türkiye’deki Karadul Örümceği Gerçeği

Karadul, ülkemizde yaşayan zehirli örümcek türleri arasında yer alır. Özellikle sıcak havalarda evlere, apartmanlara, iş yerlerine, bahçelere ve binaların depolarına giren karadullar, zehirli ve ürkütücü olmaları bakımından korku yaratmaktadırlar.

Karadulların ve aslında tüm örümceklerin evinize girmemelerini önlemek ve girdikten sonra onları yaşam alanlarınızdan uzaklaştırmak için kendi imkânlarınızla deneyebileceğiniz yöntemler mevcut olsa da, kesin çözüm profesyonel haşere ilaçlama firmalarından yardım almaktır. 

Tüm haşereleri yok etmede olduğu gibi örümcek ilaçlamada da kullandığı Bayer marka ilaçla ve yılların getirmiş olduğu deneyimle, kendisini kanıtlamış bir böcek ilaçlama firması olan Tekniktürk’ten yardım alabilir, karadul korkusu ile yaşamaktan kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •