X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Tahtakurusu

Tahtakurusu

Tahtakurusu

Latince Adı
Cimexlectularius L.

Tahtakurusu Dış Görünümü

Tahtakuruları, 4 ya da 5 mm boyunda (yaklaşık elma çekirdeği ebadında), düz, kırmızımsı kahverengi renkli ve oval şekilli haşerelerdir. Kan emdikten sonra renkleri daha kırmızı olur ve daha şişkin görüntüleri olur.

Davranışları, Beslenmesi ve Alışkanlıkları
Tahtakuruları sadece kanla beslenir. Soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabildikleri bilinmektedir. Geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada, daha faal olurlar. Döşek araları, çarşaflar, mobilya, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları ve resim çerçeveleri dâhil olmak üzere yarıklarda ve çatlaklarda bulunurlar.  Genellikle, ziyaretçilerin bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında odadan odaya geçebildikleri otel odalarında tahta kurularına sıkça rastlanır.

Üreme
Dişi tahtakuruları, günde bir ile beş yumurta arasında olmak üzere tüm hayatları boyunca toplam 200 ila 500 yumurta yumurtlayabilirler. Normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağıyla, 300 günden fazla bir süre yaşayabilirler.

Tahtakurusu İstilasının Belirtileri


Tahtakurularının varlıklarına dair birçok belirti olabilir. Birincisi, tahtakurularının görülmesidir. Yetişkin tahtakurularının şekli ve ebadı, elma çekirdeğiyle aynıdır. İkinci belirti, kabuk derileridir. Yavru tahtakuruları büyüdükçe kabuklarını dökerler ve etrafta bu kabukların bulunması tahtakurularının varlığının bir işaretidir. Tahtakuruları, beslendikten sonra saklanmak için yuvalarına geri dönerler. Sığındıkları yuvalarında, gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha çalan dışkılarını bırakırlar. Deri üzerinde görülen ısırıklar da tahtakurularının varlığının bir işareti olabilir ama deri üzerinde kırmızı şeritler başka nedenlerden de kaynaklanabileceği için diğer başka belirtilere göre hareket etmek gerekir.

Diğer Bilgiler
Tahtakuruları, Cimicidae familyasına ait küçük, geceleri ortaya çıkan kanatsız böceklerdir. İnsan kanıyla ve diğer sıcakkanlı hayvanlardan beslenirler. Şekilleri ovaldir ve yetişkin olduklarında boyları 4 ile 5 mm. arasındadır. Renkleri kahverengimsi kızılla koyu kırmızı arasındadır. Yetişkin tahtakurularının kanatları yoktur ve bu böcekler yassı bir görünüme sahiptir.

Tahtakuruları, kendilerine büyük bir avantaj yaratan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir şekle sahiptirler. Genellikle süpürgelik arkası, yer çatlakları ve halı altları ya da gevşemiş duvar kağıdı arkası gibi fark edilmelerinin zor olacağı, alışılmadık yerlerde saklanırlar. Sadece fark edilmeleri zor olmayıp aynı zamanda birbirlerine yakın olarak dururlar ve kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan bir kokuları vardır. Döşeklerde ve çevredeki mobilyalarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu istilasının belirtisidir. Tahtakurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakabilir ve hatta aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir, ancak ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar görülmez.

Tahtakuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında bulunmaktadır. Değişik çeşitleri bulunuyor olmasına rağmen en çok rastlanan cinsi olan bildiğimiz tahtakurusu (Cimexlectularius), özellikle insanların bulunduğu ortamlara kolaylıkla uyum sağlar. Diğer türler ise kuşları ve yarasaları tercih etse de mecbur kaldıklarında insanlardan beslenirler. Kuş yuvalarında yaşayabildikleri için kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda sıkça görülürler. Tahtakuruları, seyahat yapan insanlar tarafından bavullar, giysiler, yataklar ve mobilyalar aracılığıyla taşındıkları için dünya genelinde oldukça yaygındırlar. Alışılmadık yerlerde yaşasalar bile genellikle yatak yakınındaki küçük çatlaklarda ya da yorganlarda ve yatak örtülerinde bulunurlar.

Tahtakurularından Nasıl Kurtulunur?

Tahtakurularını hemen her yerden, istila etmiş oldukları ofislerden dükkanlardan, otellerden, spor salonlarından ve diğer sayılamayacak kadar çok yerlerden toplamak mümkündür. Bavulunuzda, kişisel eşyalarınızda hatta sizin üstünüzde saklanabilirler ve sizinle beraber gittiğiniz eve, apartman dairesine, villaya gidebilirler. Kapalı alana girdikten sonra deneyimli bir ilaçlama firmasının yardımı olmadan tahtakurularıyla mücadele etmek neredeyse imkansızdır. Tahtakurusu istilasının temiz olmayla hiçbir ilgisi yoktur, en iyi otellerde bulunabilir ve insanlar üzerinden en temiz evlere geçebilirler. Ama varlıklarını erken tespit ederek masraflı bir tahtakurusu istilası olasılığının önüne geçebilirsiniz.

Seyahat Ederken
Seyahat ederken aşağıda belirtilen maddeleri uygulayarak, tahtakurularını eve getirme ihtimalinin önüne geçebilirsiniz:

Yüzeylerde, yatak örtüleri, döşek etiketleri ve yatak etekleri gibi, pas renginde noktalar olup olmadığını kontrol edin.
Döşekler, yatak çerçevesi, yatak başı, süpürgelik ve mobilyalar dahil olmak üzere, tahtakurularının saklanabileceği bütün yerleri kaldırıp altına bakarak kontrol edin. Genellikle beslenmek için geceleri ortaya çıksalar da gündüzleri yatağın 1,5 metre çapı alanında bulunma olasılıkları yüksektir.
Bavulunuzu bagaj rafına kaldırıp yatağın yakınından uzaklaştırın, çünkü tahtakuruları genellikle yatak başı, sanat eserleri, resim çerçeveleri ve priz yuvaları gibi yerlerde saklanırlar.
Bavulunuzu toplarken ve eve dönüp açtığınızda dikkatlice kontrol edin. Bavulu her zaman yatağınızdan uzakta tutun ve yataktan uzak bir yerde, dolapta ya da başka bir yerde saklayın.
Seyahatinizden eve döndükten sonra tüm kıyafetlerinizi kurutucuya koyun ve kurutucuyu en yüksek ısıda en az 15 dakika süreyle çalıştırın.

Evde
Evinizdeyken tahtakurularını uzak tutmak için aşağıdaki faydalı ipuçlarını uygulayın.

Tahtakurularına yaşamaları için elverişli bir ortam sunan yığınlardan kurtulun.
Yatak örtülerinizi, yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklıkta mümkün olduğunca sık yıkayın.
Evinize ikinci el bir eşya getirmeden önce mutlaka tahtakurusu taşıyıp taşımadıklarını kontrol edin.
Evlerinizi sık sık kontrol edin—özellikle taşındıktan, seyahatten ve eve servis elemanı ya da misafir geldikten sonra.

Tahtakurusu İstilasına mı Uğradığınızı Düşünüyorsunuz?

Hemen “Bayer Protection Program” üyesi ilaçlama firması Tekniktürk’ü arayın. Böylece Tekniktürk ilaçlama teknisyenleri evinize gelip keşif yapar ve en kısa sürede size uygun bir ilaçlama yapılabilir. Tahtakuruları çok çabuk ürerler, bu nedenle erken tespit edilmeleri daha büyük bir istilayı önleyecektir.  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •