X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Bit

Bit

Bit
Latince Adı
Pediculidae Familyası

Dış Görünümü
Erginleri 2 ile 4,2 mm uzunluğunda, kanatsız ve yassıdır. Renkleri beyazımsı ila gri arasında değişir ve bacaklarının ucunda kancaya benzeyen pençeler bulunur.

Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları
Bitler, memelilerden ve kuşlardan beslenen parazitlerdir. Bitlerin sadece bazı türleri insan konakçıda yaşamakla birlikte çeşitli türleri vardır. İnsan konakçıda yaşayan bitler elbise kıvrımlarında ve dikişlerinde bulunabilir. Kuşlarda bit olabileceğinden dolayı, kuşta bulunan bitler kuş bakıcılarını ısırabilir.

Saç bitleri, insanda en yaygın şekilde istilaya neden olan canlılardır ve pisliğin göstergesi değildir. Saça ihtiyaçları olmasına rağmen bitler, kısa veya uzun saçta bulunabilir. İnsan saç bitleri, çoğunlukla kulakların arkasında, saç diplerinde ve ense kökünde bulunabilirler. Yumurtaları, sirke olarak bilinir, bu nedenle ‘‘sirke- ayıklama’’ terimi kullanılmaktadır, salgıladıkları özel tükürükleriyle konakçının saçına yapışırlar. Sirkeler beyaz renklidir ve kafa derisinde tek saç teline yerleşirler.

Vücut bitleri ise kafa derisinden ziyade elbiselere yerleşmelerinden dolayı saç bitini andırır. Genellikle insanlar aynı kıyafeti günlerce hiç çıkarmadan veya yıkamadan giymediği için pek yaygın değillerdir. Vücut biti istilasının belirtileri, şiddetli kaşınma ve vücutta kırmızı lekelerdir. Bu bit türleri, deride enfeksiyona yol açabilir. Vücut bitlerinin hastalık taşıyıcısı olduğu bilinmektedir.

Üreme
Bitlerin üreme ve gelişmesi türlerine göre değişkenlik gösterir. Dişi saç bitleri 50 ile 100 yumurta üretir ve bu yumurtalar kafa derisine sıkıca tutunurlar. Vücut bitleri maksimum 200 yumurta üreterek, bunları genellikle insanların giysilerine bırakırlar.

Bit İstilasının Belirtileri

Bitlenme belirtilerinden bazıları deride tahriş veya saç ya da elbise üzerinde küçük beyazımsı böceklerin görülmesidir. Sirkeler saç bitinin en önemli belirtisidir.

Bit Tedavisi

Saç biti, bit tarağı kullanılarak temizlenebilir. Vücut bitleri, vücut yıkanarak uzaklaştırılabilir. Bütün kıyafet ve yatak kılıfları yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Ayrıca reçetesiz satılan bit ilaçları mevcut olmakla birlikte, ciltte veya kafa derisinde enfeksiyon meydana gelirse tıbbi yardım alınmalıdır.  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •