X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Eşek Arısı

Eşek Arısı

Eşek Arısı

Latince Adı
Order Hymenoptera

Eşek Arısı Dış Görünümü

Cinsine göre dış görünümünde büyük farklılıklar görülür. Birçoğunun bir çift kanadı ve kıstırılmış gibi duran karnı vardır. Siyahtan metalik yeşile ve maviye kadar değişen birçok renkte olurlar ve neredeyse mikroskopik boyutlardan bir kaç santimetreye kadar farklılık gösteren boyları vardır.

Eşek Arısı Davranışı, Beslenmesi ve Tabiatı

Eşek arıları yalnız ve sosyal olmak üzere iki kategoriye ayrılırlar. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, sosyal eşek arıları, bazen sayıları binleri bulan koloniler halinde yaşarlar. Bu kolonilerde dişi arılar, kovanda yapılması gereken bütün işleri yaparlar. Yalnız eşek arıları ise tek başlarına yaşarlar ve dolayısıyla kolonileri yoktur. Yumurtalarını bırakırlar ama yumurtaların çatlaması için beklemezler.

Bazı eşek arıları yırtıcı sayılsa da bazıları parazitiktir. Yırtıcı eşek arıları başka böcekleri öldürür ve yerler ya da bunları larvalarını beslemek için kullanırlar. Parazitik eşek arıları genellikle yumurtalarını asalaklar ve örümcekler gibi canlı hayvanların üzerine bırakırlar. Larvaları, halen yaşamakta olan konakçılarından beslenirler. Eşek arıları, diğer haşerelerle mücadele için, özellikle tarım alanlarında biyolojik kontrol etmeni olarak kullanılırlar. Birçok eşek arısı, çiçeklerin nektarlarından beslenirler ve polen taşıyıcı görevini görürler.

Bazı eşek arıları saldırgandırlar ve tehlikede olduklarını düşündüklerinde sokarlar. Bal arılarından farklı olarak, eşek arıları birden fazla kere sokabilir.

Üreme
Yazın sonlarına doğru, bazı eşek arılarının kraliçe arıları, döllenmemiş yumurtalar üretirler. Erkek arılar da bir sonraki yıl kraliçe olacak olan eşek arılarını döllerler. Bu döllenmiş dişi arılar, kış boyunca korunaklı bir yerde kalırlar. Genellikle koloninin geri kalanı kış geldiğinde ölür. Bir sonraki ilkbahar, kraliçe arı yumurtlamaya başlar. Döllenmiş olan yumurtalar, kovanı inşa edecek ve kraliçenin yaptığı larvaları besleyecek, işçi arılar olurlar.

Eşek Arısı İstilasının Belirtileri

Belirtiler arının türüne göre değişse de genellikle etrafta işçi arıların ve kovanın görülmesi en belirgin işarettir.

Diğer Bilgiler
Eşek arıları, insanlar için yararlı böceklerdir. Birçok cinsi, insanlar tarafından, özellikle tarımda, haşerelerle mücadelede parazit olarak kullanılırlar. Diğerleri saldırgandır ve böcek nüfusunun kontrol altında tutulmasını sağlarlar. Bazıları ise bitkilerin döllenmesine yardımcı olur ve polen taşıyıcı görevini görürler.  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •