X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Tatarcık

Tatarcık

Tatarcık

Latince Adı
Order Diptera
Çeşitli Familya ve Türler

Görünümü
Tatarcıklar sıkça küçük ve uzun bacaklı haşerelerdir. Genellikle fazla uçamazlar.

Davranış, Beslenme Şekli ve Alışkanlıkları
Tatarcık sinek grubundaki birçok küçük, kanatlı haşerelerin genel adıdır. Genel inanışın tersine, bu ufacık uçan haşereler “bebek” değil yetişkindirler. Bir çok insanın “tatarık” diye çağırdığı minik uçan haşereler, aslında meyve sineği ya da mantar sivrisineği olabilir. Türlerine bağlı olarak tatarcıklar ısırıcı veya ısırmayan olabilir ve bitkilerle, diğer haşerelerle veya kanla beslenebilir.

Üreme
Bazı türlerde, erkekler hayaletler olarak bilinen geniş çiftleşme kümeleri oluşturur. Bu kümeler en çok geniş alanlarda ve caddelerin üzerinde akşam karanlığında olur. Türlere bağlı olarak, tatarcık yumurtaları toprak veya suya bırakılır. Larvalar hareketsiz olabilir ya da kayalar ve su bitkileri sayesinde hareket edebilir. Yetişkinlerin boyutları değişkenlik gösterir ama 33 mm’den fazla değildir.

Tatarcığın larva ve yetişkinlik evreleri hem yararlı hem de zararlı olarak düşünülür. Bazı türler mükemmel bitki poleni taşıyıcılarıdır ve yaprak biti ve scale (sıcak ve kuru ortamlarda yaşayan bir haşere türü) gibi ekin haşereleriyle beslenir. Buğday kesik sineği gibi başka tür tatarcıkların bizzat kendileri ekin haşeresidir.

Kara tatarcık veya karasinek gibi bazı türlerin dişileri kanla beslenir. Bu tatarcıkların parazit taşıdıkları ve insan ve çiftlik hayvanlarına hastalık bulaştıkları bilinmektedir. Nehir körlüğü ve diğer sağlık sorunlarının yayılması nedeniyle, tatarcık popülasyonu ile mücadele amacıyla çeşitli programlar oluşturulmuştur.

Tatarcık İstilasının Belirtileri

Tatarcıkların ana göstergesi yetişkinlerinin havada uçarken görülmeleridir.

Tatarcık ile Mücadele
Mantar tatarcığı ile en iyi mücadele yöntemi, ıslak toprağı olan herhangi bir bitkiyi belirlemek ve sonraki sulamaya kadar kurumasını sağlamaktır. Bu, topraktaki larva evresindeki tatarcıkları öldürecektir. Yetişkin tatarcıklar vakumlu bir temizleyici yardımıyla, pencere ve bitkilerin etrafından temizlenebilir.

Çoğu tatarcık popülasyonu için yiyecek kaynakları tespit edilmeli ve mümkünse ıslah edilmelidir. Meyveler açık havaya maruz bırakılmamalıdır. Meyvelerin buzdolabında saklanması, onları tatarcıklardan korur ve aynı zamanda uzun süre taze kalmasını sağlar. Bitkileri sadece gerektiği zaman sulamak mantar tatarcığı istilasını önlemeye yardımcı olacaktır.  Eğer evinizden bu haşereleri atma konusunda güçlük yaşıyorsanız Tekniktürk’ü arayın ve  profesyonel destek alın.

Tatarcıklardan Kurtulmanın Diğer Bazı Yolları

En geleneksel yöntem olarak insanlar sinek raketleri kullanıp haşereleri teker teker öldürmektedir. Fakat en etkin yöntemler, en iyi bir biçimde bir haşere ile mücadele uzmanının yardımıyla yürütülebilecek olan haşerelerin pozitif tespitini gerektirir. Yanlış uygulandıklarında insanlara ve evcil hayvanlara zararlı oldukları anlaşıldığı için haşere ilaçlarının dikkatli şekilde kullanılmaları gerekmektedir.

Tatarcıkları elektrikle öldüren elektrikli sinek öldürücü cihazlar dış ortamlardaki popülasyon ile mücadele etmeye yardımcı olabilir fakat aynı zamanda birçok yararlı haşereyi de öldürür. İç mekânlarda, elektrik prizlerine takılan haşere tuzakları mor ötesi ışınlar yayarak çalışmaktadır. Uçan sinekler bu ışığa çekilir ve yaklaştıkları zaman yapışkan yüzey tarafından yakalanır.

Bu yöntemlerin çoğu, bireysel bazda, yetişkinleri hedeflemektedir. Larvalar dâhil tüm tatarcık istilasını uygun bir şekilde yok etmek için en iyi yol, uzman bir ilaçlama firmasına başvurmaktır.

Tatarcık Problemleri

Tatarcığın küçük olması, onu bir haşere olarak olduğundan daha az önemsizmiş gibi gösterebilse de; bunların çok hızlı bir şekilde üreyip yığınlar halinde istila edilmiş alanlarda çoğaldıklarının unutulmaması önemlidir. Tatarcıklar ev sahiplerine ya da apartman sakinlerine böyle büyük problemler açmaktadırlar.

Ev Bitkilerinde Bulunan Mantar Tatarcıkları

Mantar tatarcıkları yumurtalarını gereğinden fazla sulanmış bitkilerin ıslak toprağı üzerine yaparlar. Yumurtalardan çıkan olgunlaşmamış tatarcıklar topraktaki organik maddeleri çürümesiyle beslenir. Bu tatarcıklar aşırı sulanan ev bitkilerinin toprağında yetişen mantarları çok sever. Bu tatarcıklarca istilaya uğramış alanlardaki kökler genellikle etkilenmektedir. Tatarcıklar köklerle ve aynı zamanda kökteki emici tüylerle beslenir. Onlar en çok küçük bitkiler için zararlıdır fakat eğer bitki zaten sağlıksızsa ya da tatarcık popülasyonu oldukça büyükse, aynı zamanda büyük bitkileri de yok edebilir. Tatarcık istilasının verdiği zarar hem süs hem de yenebilir bitkilere zarar verebildiği için, çiftçiler tatarcık popülasyonunu önlemek ve yok etmek için her şeyi denerler.

Meyve sinekleri, yumurtalarını geçkin (aşırı olgun) ya da fermente olan meyvelere yapar. Organik olan maddenin çürüme nedeniyle kokması ve sulanması bunları çektiği için meyvelerin yanında uçmaya eğilimlidirler. Meyve sineklerinin dişileri yumurtalarını fermente olan meyvelerde yapar. Larvalar yumurtadan çıkınca da meyveyi yerler.  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •