X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Örümcek

Örümcek

Örümcek

Latince Adı
Arachnida sınıfı

Örümceğin Dış Görünümü
Örümceklerin sekiz adet bacaklı olup gövdeleri iki bölümden oluşur, kanatsız ve antensizdirler.

Örümceklerin Davranışı, Beslenmesi ve Tabiatı

Bazı örümcekler nemli ortamları tercih ederler ve bodrum katları, döşeme altı boşlukları ve binaların diğer rutubetli kısımları gibi yerlerde yaşarlar. Bazı örümcek türleri ise alt döşeme havalandırma boşluğu kuru, odaların üst köşeleri ve çatı katları gibi kuru ve sıcak yerleri tercih ederler. Karanlıkta saklanırlar.

Böceklerden, diğer örümceklerden ve etkisiz hale getirebildikleri diğer kurbanlardan beslenirler.

Üreme
Dişi örümcekler, içinden yavru örümceklerin çıkacağı bir kese üretirler. Yavru örümcekler, bir dizi kabuk değişimi geçirirler ve sonunda yetişkinliğe ulaşırlar. Erkek örümcekler ise dişilere kur yaparlar. Örneğin, zıplayan erkek örümcekler dişileri etkileyebilmek için zorlu dans gösterileri sunarlar. Çiftleşmek erkek örümcekler için tehlikeli bir olay haline de dönüşebilir, çünkü bazı dişi örümcekler çiftleşmeden sonra erkek örümcekleri yerler.

Diğer Bilgiler
Günümüze değin, dünya üzerinde on binlerce örümcek türü tespit edilmiştir. Bu eklembacaklıların sekiz bacağı vardır ve gövdeleri iki kısımdan oluşur. Örümceklerin üç ya da dört çift gözü vardır. Çoğu örümceğin görme yeteneği gelişmemiştir. Ama zıplayan örümcek gibi bazı türlerinin olağanüstü görüş yeteneği vardır.

Örümceklerin çiğnemek için ağızları yoktur ve genellikle tükürüklerindeki enzimlerle kurbanlarını parçalar ve sonra da yerler. Ayrıca, örümceğin karın kısmı büyük parçalı yiyecekleri yemeğe elverişli değildir. Hemen hemen bütün örümcek türleri vahşi hayvanlardır ve günümüze kadar sadece bir adet bitkilerden beslenen örümcek türü tespit edilmiştir.

Örümcekler, elastik, yapışkan ve dayanıklı bir ağ üretebilme yeteneğine sahiptirler. Bu ağı, yumurta keselerini oluşturmak ve kendilerine ait alanların çizgisini belirlemek için kullanırlar. Örümcek ağının şekli ve ebadı örümcek türlerine göre farklılık gösterir. Bazıları küre şeklinde olurken, bazıları huni şeklindedir ve kimisi oldukça düzenli olarak yapılmışken kimisi de gelişigüzel bir şekle sahiptir. Kimi örümcek türleri kendi oluşturdukları ağ yerine oyuklarda yaşarlarken kimileri de bir yuvaları olmadan oradan oraya dolaşırlar ve buldukları deliklere sığınırlar.


  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •