X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği

Latince Adı
Periplaneta americana


Dış Görünümü

Uzunluğu: Yetişkinleri 50 mm’den (3 inç) biraz daha uzun olabilmektedir.

Renk: Yetişkin Amerikan hamam böcekleri, kırmızımsı kahverengi ya da akaju rengindedirler. Başlarının arkasındaki bölge sarı şeritle çevrelenmiştir.

Üreme
Dişi Amerikan hamam böcekleri, yumurtaları için koruyucu keseler yaparlar. Bu keseler kapsül şeklindedir. Hamam böceği kapsülü oluşturduktan sonra sıcak ve nemli bir yere bırakır. Ortalama bir Amerikan hamam böceğinin kapsülünde yaklaşık 16 yumurta bulunur.

Yumurtalar çatladıktan sonra kapsül şeklindeki keseden küçük yavru hamam böcekleri çıkar. Bu henüz gelişmemiş böcekler büyüdükçe kabuk değiştirirler. Eğer yiyecek bolsa, Amerikan hamam böcekleri yumurtadan erişkinliğe 5½ ay gibi kısa bir sürede ulaşırlar.

Davranış ve Beslenme
Hem dişi hem de erkek Amerikan hamam böceği uçabilir. Hamam böcekleri büyüdükçe kanatları gelişir.

Amerikan hamam böcekleri normalde açık havada yaşarlar. Sıcak ve nemli olan çiçek tarhları ve malçların altı gibi alanları tercih ederler. Amerikan hamam böcekleri, Türkiye’de şehirlerde, özellikle kanalizasyon sistemlerinde oldukça yaygındırlar.

Amerikan hamam böcekleri, evlere su ya da yiyecek bulmak için girer. Pencere bantları hasar görmüşse kapıların altından kolaylıkla geçebilirler. Bu hamam böcekleri için bodrum camları ya da garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir. Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler.

Amerikan hamam böcekleri dışarıda yaprak, küçük odun parçacıkları, mantar ve yosun yiyerek beslenirler. Aynı zamanda küçük böcekleri de yerler. İç mekanlarda elektrikli ev aletlerinin altında, boruların içinde, mutfak dolaplarında ve yerlerde yiyecek ararlar. Buldukları yiyecek kırıntıları, artıkları ve dökülmüş yemeklerden beslenirler. Ayrıca gece bırakılmış olan ev hayvanlarının yemlerini de yerler.

Amerikan Hamam Böceği İstilasının Belirtileri


Nerelerde Görülürler?
Ev sahipleri bu hamam böceklerini aktif halde görebilirler. Amerikan hamam böcekleri çok hızlı koşabilirler ve genellikle karanlık yerlere hızlıca kaçarlar. Eğer ürkerlerse bazen uçtukları da olur.

Dışkıları
Amerikan hamam böcekleri, saklandıkları karanlık yerlerde dışkılarını bırakırlar. Ev sahipleri bu dışkıları bodrumda, kilerde ya da elektrikli ev aletlerinin arkasında bulabilirler.

Amerikan hamam böceklerinin dışkıları küçüktür ve bazıları bunları fare dışkısı sanır. Amerikan hamam böceklerinin dışkılarının kenarlarında çizgiler vardır ve uçları küttür. Halbuki fare dışkısının uçları sivridir. Fareler, kendilerini yaladıkları için dışkılarında tüyleri de bulunur.

Amerikan hamam böceğinin yumurta keseleri yaklaşık 38 mm uzunluğundadır. Kırmızımsı ya da kahverengimsi siyah tonlarında koyu renktedirler. Ev sahipleri çoğu zaman bu yumurta keselerini bodrumda, çamaşırlıklarda ya da mutfaklarda bulurlar. Bazen de yumurta keseleri dolapların altında ya da ev aletlerinin arkasındadır. Amerikan hamam böcekleri, yumurta kapsüllerini garajlarda ya da barakalarda depolanmış eşyaların arkalarına bırakırlar.

Kötü Koku
Hamam böcekleri “agregasyon feromonu” da denilen bir koku üretirler. Bu kimyasal maddenin yarattığı koku hamam böceklerinin gruplar haline bir arada kalmalarını sağlar. Bazılarına göre bu feromonların küflü bir kokusu vardır. Hamam böceği nüfusu arttıkça hassas burunlu olan insanlar bu kokuyu hissetmeye başlayacaktır.

Amerikan Hamam Böcekleri Evlere Nereden Gelirler?

Amerikan hamam böcekleri, evlere su ve yiyecek bulmak için girerler. Eğer pencere bantları hasar görmüşse, kolaylıkla kapıların altından geçebilirler. Bu hamam böcekleri için bodrum camları ya da garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir. Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler.

Amerikan Hamam Böceği İstilası Ne Kadar Ciddi Bir Olaydır?

Hamam böcekleri çok pis böceklerdir. Hastalık yayarlar, yiyecekleri kirletirler ve alerjilere, hatta astıma yol açarlar. Hamam böcekleri, çürümüş maddeler arasından ve kanalizasyondan geçerken bacaklarına ve gövdelerine mikroplar bulaşabilir ve onlar da bu mikropları yiyeceklere ya da yiyeceklerin bulunduğu yüzeylere taşıyabilirler. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ishal, dizanteri, kolera, cüzzam, veba, karahumma ve ayrıca polio gibi viral hastalıklara da yol açan organizmaları taşıdıkları düşünülmektedir.

Tekniktürk, hamam böceği nüfusunu azaltmak için insanları gereksiz yiyecek ve su kaynaklarını kaldırmaya, bütün çatlakları ve delikleri kapamaya, süpürmeye ve kartonların ve kâğıtların bulunduğu barınakları kaldırmaya teşvik eder. Ciddi bir hamam böceği istilasını kontrol altına alabilmenin en etkin yöntemi, hangi cins hamam böceğinin istila etmiş olduğunu tespit etmek için bir uzman bir ilaçlama firmasından hizmet almaktır.

Peridomestik bir böcek cinsi olup genellikle dış mekanlarda yaşarlar. Türkiye’nin nispeten sıcak bölgelerinde çiçek tarhları ve ağaç çevreleri gibi gölgelik ve rutubetli alanları tercih ederler. Türkiye’nin daha ılıman ve soğuk şehirlerinde ise genellikle kanalizasyonda ve borularda yaşarlar. İklim değişikliği ve yiyecek kıtlığı, iç mekanlara yönelmelerine yol açabilir.

Amerikan hamam böcekleri, içeriye girdikten sonra nemli ve rutubetli ortamları tercih ederler. Yeterli yiyecek ve su kaynağı varsa kuru yerlerde de yaşayabilirler. Bu böcekler 22 ile 27 derece ortam sıcaklıklarını tercih ederler. Amerikan hamam böceği nüfusu evi istila ettiğinde, bu böcekler hem nemli alanlara hem de yiyeceklerin saklandığı ve hazırlandığı yerlere giderler. Lokanta ve pastane gibi endüstriyel ortamlarda, kazan dairesi ve buhar tünellerinde bulunabilirler. Oturulan evlerde ve ticari binalarda, genellikle binaların zemininde ve peyzaj alanlarında yaşarlar.

Amerikan hamam böcekleri orta derece uçan hayvanlardır. Ayrıca, diğer evcil hamam böcekleri çatlaklarda ve deliklerde saklanmayı tercih ederken Amerikan hamam böcekleri ise açık ortamlarda toplanırlar. Tatlı yiyecekleri sevseler de çürümekte olan maddeleri tercih ederler.  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •