X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Salyangoz

Salyangoz

Salyangoz

Latince Adı 
Gastropoda Sınıfı

Salyangozların Dış Görünümü
Sümüklü böcekler, kabukları olmayan yumuşakçalardandır. Türlerine göre değişkenlik gösterse de yetişkinlerinin boyu 25 ila 100 mm arasında değişmektedir. Salyangozlar yumuşak gövdeli hayvanlardır. Ayrıca salyangozların kabukları vardır ve gerektiğinde bu kabuklarının içerisine çekilebilir. Zorlu ve tehlikeli durumlarda kabuklarını kapatarak birkaç yıl kabuklarının içerisinde kalarak hayatlarını sürdürebilirler. 

Salyangozların Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları

Salyangoz ve sümüklü böcekler gün içerisinde nemli ve rutubetli ortamlarda gizlenirler. Ağaç kütüğü, taş ya da toprak örtüsünün altında yaşarlar. Saksıların alt kısımlarına ve döşeme altı gibi yerlere gizlenebilir. Gece saatlerinde yiyecek bulmak için dışarı çıkarlar. Geçtikleri yerlerde sümüksü bir sıvı bırakırlar. Hem salyangozlar hem de sümüklü böcekler bitki yapraklarıyla beslenir. Salyangozların kabukları olduğu için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Kireç taşının yeterli gelmediği durumlarda boyalı yüzeylerde beslenebilirler.

Salyangozlarda Üreme 
Salyangoz ve sümüklü böcekler bahar ve yaz aylarında yumurtalarını bırakır. Yumurtalarını nemli ve korunaklı alanlara bırakırlar. Salyangozlar yumurtalarını toprak ile örterler. Yavrular birkaç gün içerisinde yumurtadan çıkar. İmmatüre olanlar birkaç ay içerisinde yetişkin duruma gelir. Salyangoz ve sümüklü böcekler birkaç yıl yaşayabilirler. 

Salyangoz ve Sümüklü Böcek İstilasının Belirtileri

Ev sahipleri genellikle salyangoz ve sümüklü böceklerin kendilerini değil ancak geçtikleri yerlerde bıraktıkları sümüksü sıvıyı görürler. Bu sıvılar birkaç gün süresince kalabilir. Beslenmek için bitkilere zarar verdiklerinden bu durum da varlıklarına işaret eden diğer bir göstergedir.

Diğer Bilgiler 
İç mekânda salyangoz ve sümüklü böceğe rastlanması rahatsızlık yaratır. Dış mekânlarda da bahçede ve çiçeklik gibi alanlarda yetiştirilen bitkilere ciddi zararlar verebilirler. Birleşik Devletler'de görülen birkaç türü mevcuttur.
 
Salyangoz ve sümüklü böceklerle mücadele için
 • Gizlenebilecekleri yerleri ortadan kaldırılmalıdır.
 • Yakacak odun ve kütükler evlerden uzağa taşınmalı ve yerden yüksekte muhafaza edilmelidir. 
 • Çiçek saksıları raf veya stant gibi yerlere konulmalıdır. 
 • Salyangoz ve sümüklü böceklerin saklanması için uygun rutubetli ortam sağlayan kereste ve taşlar kaldırılmalıdır. 
Dış kapıların düzgün şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır.
Pencere yalıtım bantları ve kapı altı süpürgelikleri onarılmalı ve kötü durumda olanlar değiştirilmelidir.
Rutubetli bodrum katlarında nem giderici alet ve cihazlar kullanılabilir.
Döşeme altı boşlukları salyangoz ve sümüklü böceklerin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır. Ancak döşeme altında hava sirkülasyonunu sağlayarak rutubeti azaltacak havalandırma delikleri olduğundan emin olun.
Bir sonraki adım olarak gözetleme yapılabilir. Sümüksü sıvılar takip edilerek sümüklü böcek ve salyangozların saklandıkları yerler tespit edilebilir. Nereden geldiklerini tespit etmek için gece dışarıya çıkılması gerekebilir. Sümüklü böcek ve salyangozları uzaklaştırmak için elle tutmak yerine maşa vb. aletin kullanılması tercih edilebilir. 
Bu zararlılarla mücadele etmek için Tekniktürk uzmanlarını arayabilir. Uygun olduğunuz bir zaman dilimi için servis ayarlayabilirsiniz.




  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •