X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Akarlar ve Mite

Akarlar ve Mite

Akarlar ve Mite
Latince Adı
Acari Alt sınıfı

Akar - Mite Dış Görünümü

Akarların binlerce türü vardır ve çoğunluğunun uzunluğu 1 mm’den daha kısadır. Diğer eklembacaklılara benzer şekilde gövdeleri prosoma ve abdomenden oluşmaktadır. Akarların dört çift bacağı vardır.

Akarların Davranış, Beslenme ve Alışkanlıkları

Akarlar yumurtadan itibaren tam olgunlaşmadan önce larva ve pupa evrelerinden geçerler. Karada ve suda yaşayabilirler. Çoğu akar, hayvanlara karşı zararlı olmasa da; doğada bazı türleri parazit niteliği gösterirler. 
Hayvanlarda yaşayan bazı parazitik akarlar, uyuz olarak bilinen deride ciddi tahrişlere neden olabilir. Örümcek akarları ekinleri tahrip ederken, benzer şekilde kuş akarları bazı kümes hayvanlarına musallat olurlar. Parazitin bazı türleri konakçılarının solunum sistemine yerleştiklerinden dolayı, diğerlerinden daha tehlikelidir. İnsan piresi gibi diğer türleri ise tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Akar İstilasının Belirtileri

Akarların belirtileri büyük ölçüde türüne bağlıdır. Çoğu akarı, büyütmeden net görmek zordur. Buna karşın, bir yüzey boyunca hareketleri hissedilebilir. Bitkilerle beslenen bazı akarlar ağ yapabilir ve örümcek akarları gibi örümcek ağı oluşturabilir. Ayrıca yaprakta solmaya ve sonunda yaprak düşmesine neden olurlar. Bazı akarlar yonca akarları gibi parlak kırmızı renklerinden dolayı kolaylıkla görülebilir. Hayvan ve insan konakçılarında yaşayan akarlar deride tahrişe neden olabilir. Bununla birlikte deri tahrişinin birçok nedeni vardır ve gerçek nedenini belirlemek için bir doktora ihtiyaç duyulabilir.

Akarlar Hakkında Diğer Bilgiler

Akarlar, çeşitlilik gösteren bir zararlı grubudur. Bazı akarlar yırtıcıdır ve diğer akarlar ile beslenirler. Bazıları ise çürüyen maddelerden beslenirler. Bazı akar türleri ise, bitkiler ile beslenir ve bitki zararlısı olurlar. Son olarak, bazıları da hayvanlar ile beslenirler.


  • Adres:
   Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
   Çağrı Merkezi: 444 85 65
   Faks: 0216 386 52 65
  •