X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böceklerinin 10 Etkileyici Özelliği

Hamam Böceklerinin 10 Etkileyici Özelliği

 • 15.8.2014 10:42:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Hamam Böceğinin Özellikleri...

Birçok ev sahibi, hamam böceği alerjenlerinin tetiklediği alerji ve astım dahil, hamam böceği enfeksiyonlarıyla ve bunların yaydığı mikroplar, bakterilerle ilişkili olan sağlık ve güvenlik risklerini bilir. Ancak, bunların oldukça garip davranışlar ve yaşam taktikleri sergileyen, oldukça ilginç ve dirençli böcekler oldukları yaygın olarak bilinmeyebilir. Örneğin, hamam böceği zamanının %75’ini dinlenerek geçirir ve -40 dereceye kadar soğuğa dayanabilirler.

İnanılması zor da olsa en etkileyici 10 hamam böceği özelliği...

1.   Bir hamam böceği bir hafta, başı olmadan yaşayabilir. Açık dolaşım sistemlerine bağlı olarak ve her bir vücut parçasındaki küçük deliklerden nefes aldıklarından, nefes almak için başlarına ve ağızlarına bağımlı değildirler. Ağzı olmayan bir hamam böceği, sadece su içemediği için susuzluktan ölür.
2.   Bir hamam böceği, nefesini 40 dakika tutabilir ve suyun içinde bir saat yaşayabilir. Hamam böcekleri, sık sık su kayıplarını düzene koymak için nefeslerini tutarlar.
3.   Hamam böcekleri bir saatte 5 kilometreye kadar koşabilirler ki, bu da tüm eve hızlı bir şekilde mikropları ve bakterileri yayabilirler demektir.
4.   Yeni doğan Alman hamam böcekleri, 36 gün içinde yetişkin hale gelirler. Alman hamam böceği, hamam böceklerinin en yaygın olanıdır ve birçok kişide alerjik reaksiyonlara ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.
5.   Bir toz tanesi büyüklüğündeki bir günlük bir hamam böceği, hemen hemen yetişkinler kadar hızlı koşabilir.
6.   Amerikan hamam böceği için alkollü içecekler, özellikle de bira oldukça çekici gelmektedir. Hamam böcekleri çoğunlukla tatlı ve şekerli alkolü severler.
7.   Dünyanın en büyük hamam böceği (Güney Amerika’da yaşayan) bir ayak kanat genişliğinde (0,3048 m) yani 15 cm uzunluğundadır. Ortalama hamam böcekleri ebat olarak  ½ - 2” uzunluğu arasında değişmektedir.
8.   Hamam böceklerinin orijininin 280 milyon yıl önceye, karbon demir çağına dayandığı düşünülmektedir.
9.   Tüm dünyada, Alman hamam böceği ve aynı zamanda kahverengi bantlı hamam böcekleri ve Amerikan hamam böcekleri gibi en yaygın görülen hamam böcekleri dahil, 4.000’ den fazla hamam böceği türü bulunmaktadır.
10.  Hamam böcekleri soğukkanlı böcekler olduklarından, bir ay yemek yemeden yaşayabilirler. Fakat susuz ancak bir hafta dayanabilirler.

Bu gerçekler, hamam böceklerinin dünyadaki en uyum sağlayabilen yaratıklardan biri olduklarını kanıtlamaktadır ve bu nedenle de hamam böceklerinin yok edilmesi oldukça güçtür.

Evinizdeki hamam böceklerinden kurtulmak için, uzmanlar yiyeceklerin açıkta bırakılmamasını ve uygun şekilde saklanmalarını önermektedirler. Özellikle mutfakta kırıntıların ve çöplerin oluşmasını önlemek için, mutfak her gün temizlenmelidir. Çöp düzenli olarak atılmalı ve kapalı konteynırlarda tutulmalıdırlar. Ev sahipleri, haşerelerin evlere giriş yolları olan boru girişleri ve sıhhi tesisat girişleri dahil olmak üzere, evlerindeki çatlakları ve delikleri kapatmalı ve izole etmelidirler. Ayrıca, bodrum katları ve boş alanlar iyi havalandırılmalı ve kuru tutulmalıdır.

Hamam böceği ile mücadele, sağlık ve güvenlik nedenleriyle oldukça önemlidir.

Eğer bir hamam böceği istilasından şüpheleniyorsanız, “Bayer Protection Program” üyesi Tekniktürk’ ü arayıp uzmanlardan bilgi alabilir ve arzu ederseniz ekip programlayabilirsiniz.


ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •