X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Tahtakurusu Isırığı, Tedavisi ve Tıbbi Bakım

Tahtakurusu Isırığı, Tedavisi ve Tıbbi Bakım

 • 4.3.2014 00:00:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Tahtakurusu Isırığının Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Uyandığında vücudunda tahtakurusu ısırığı görmek birçok insan için bir kâbusla eşdeğer olabilir. İyi haber şu ki, tahtakurusu ısırığı kaşındırsa da acıtmaz. Pireler gibi diğer parazitlerden farklı olarak, tahtakuruları herhangi bir insan hastalığı bulaştırmazlar ve birçok kişi herhangi bir ciddi alerjik reaksiyon göstermez. Tahtakurusu alerjisi çok karşılaşılan bir şey olmasa da, tahtakurularını yatağımızda veya evimizde görmek çok can sıkıcıdır.

Tahtakurusu Isırığı, Tedavisi ve Tıbbi Bakım

Çoğu zaman sadece ısırıklara bakarak tahtakurularının varlığını tanımlamak zor olabilir. Bu haşereler bazen halk dilinde tahta biti olarak da tanımlansalar da tahtakurularının diğer işaretlerini incelemek, tahtakurularının varlığını doğrulamaya yardımcı olacaktır. Ve bu da evinizde yapılacak bir haşere ilaçlamasından en iyi verimi almanıza olanak sağlayacaktır.

Tahtakurusu Isırığı Belirtileri

 • Tahtakurusu, hayatta kalmak ve üremek için insan (veya diğer memelilerin) kanıyla beslenme ihtiyacı duyan bir parazit türüdür.
 • İlginç bir şekilde, yetişkinler beslenmeden 1 yıl kadar hayatta kalabilirler ve olgunlaşmamış tahtakuruları beslenmeden 3 - 4 ay hayatlarını sürdürebilirler.
 • Tahtakuruları, derinin içine girerek bir kan damarına ulaşmak için ısırmak zorundadırlar.
 • Tahtakurusu Isırığının belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İlk başta kişi ısırığa karşı hassas olmayabilir ve bu nedenle de kızarıklıklar oluşmayabilir.
 • Tek bir tahtakurusu, aynı bölgeyi bir kereden fazla ısırabilir. Ancak vücudun farklı kısımlarındaki ısırıklar, kişinin birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterebilir.

Tahtakurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Bunu gözlemleyerek anlamak mümkündür. Isırıklardan meydana gelen kırmızı noktalar daha sonra kaşınmaya başlar. Sivrisinek ısırığından farklı olarak düz çizgiler halinde meydana gelir ve bunlar bir bölgede rastgele görünme eğilimi gösterirler. Kırmızı noktalar kabarık yumrular şeklini alırlar ve hassas kişilerde oldukça kaşındırıcıdırlar. Tahtakurusu ısırığı vücudun her yerinde meydana gelse de, özellikle yüz, boyun, el, kol, vücudun tamamı veya bacaklarda kan damarlarının deri yüzeyinin yakınında olduğu her yerde ısırıkların çoğalması görülebilir.


Tahtakurusu Isırığı Tedavisi Nasıl Olur?

Birçok böcek ısırığı kolaylıkla tedavi edilebilir ve bu durum tahtakurusu ısırığı için de geçerlidir. İnsanların çoğunluğu tahtakurusu ısırığına karşı kötü bir reaksiyon geliştirmezler ve hastalık bulaşması konusunda da endişe duyulmasına gerek yoktur.

Eğer sadece birkaç ısırık varsa, genellikle tedaviye gerek yoktur. Ancak ısırıklar yoğunsa, rahatsız etmeye başladıysa, kaşındırıyorsa veya ciddi döküntü halini alıyorsa, profesyonel tedavi için bir doktora başvurmalısınız.

Tahtakurusu Isırığı için Tıbbi Tedavi

Tedavi tamamen kişiye ve ısırıkların derecesine bağlıdır ve doktorunuz aşağıdakileri uygulamak isteyebilir: 

 • Cilde uygulanan hafif steroid krem.
 • Kaşınmayı rahatlatmak için ağızdan alınan antihistaminik tabletler.
 • Antibiyotikler. (Bunlar sadece, derisi kaşındığında iltihap kapabilecek içi sıvı dolu kabarcıklar yayılmış olan kişilere verilmelidir.)
Ama şu bir gerçektir ki tahtakurularından ve ısırmalarından kaynaklanan duygusal stresin tedavisi genellikle ısırıkların tedavisinden daha zordur. 

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •