X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi

Örümcek

Teklif Al
Teklif Al
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Örümcek" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Örümcek İlaçlama Metotları: Kendinizin Yapabileceği Şekilde!

Örümcekler genellikle dışarıda yaşarlar ama bazen evlerimize yiyecek aramak ve barınmak amacıyla girer ve ağlarını kurarlar. Tüm örümcek türleri zehirli ve tehlikeli değildir ama Türkiye’de yaşayan örümcekler arasında da zehirli olanları mevcuttur. Zehirli olsunlar ya da olmasınlar, evinizi örümceklerle paylaşmak istemezsiniz. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Tehlikeli ve Karizmatik: Tarantula Örümceği

Bazı türleri 10 cm’yi bulabilen tarantulalar, uzun tüylü bacakları ve ürkütücü görüntüleri ile dünyanın en korku duyulan canlıları arasında yer alırlar. Karadul örümceği gibi büyük üne sahip tarantula örümceği, zehirli olsa da aslında zehirleri bir arınınkinden çok daha etkili değildir. Evet, zehirleri çok güçlü ama bu güçlü yanlarını avlarını yakalamak için kullanırlar; insanları huzursuz etmek için değil. Nadiren insanlar için tehlike arz eden bu karizmatik örümcekler nerelerde yaşar, ne yer, ne içerler? İşte avları üzerinde pek güçlü, zehirli örümcek türleri arasında en çok korku uyandıran tarantula örümceğinin özellikleri: 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Kötü Kadın Karadul: Karşınızda Karadul Örümceği

Dünyada yaşayan örümcek türleri çok fazla olmakla birlikte birçoğu da zehirli değildir. Ama karadul örümceği (Latrodectus mactans), zehirli örümcek türleri içinde bulunan, yüreklere en çok korku salan örümcekler arasında ilk sıralarda yerini alır. Karadul ismini, dişilerinin çiftleştikten sonra erkeklerini yemelerinden alan bu örümceklerin erkeklerinin zehirleri, insanlar için tehlikeli değildir. Kısacası bu örümceğe “kötü kadın karadul” desek yanlış olmaz.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Türkiye’de Bulunan Örümcek Türleri Hangileridir?

Örümcekler, Antarktika dışında dünyanın her yerinde yaşarlar. Fakat her örümcek türü de her yerde bulunmaz. Bazı örümcekler tropikal bölgelerde yaşamayı severken, bazıları daha kurak ya da farklı iklimlerin yaşandığı yerlerde hayatlarını devam ettirebilirler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Örümcek Ne Yer?

Antarktika hariç, dünyanın çeşitli bölgelerine dağılmış olan örümcekler ne yer, ne içerler? Örümcekler etçildir ve beslenmeleri, genellikle güçleri yettiğince birbirlerini ve arı, sinek, kelebek ve kene gibi haşereleri yemek üzerine kuruludur. Büyük örümcek türleri için kertenkeleler, balıklar, kurbağalar, küçük yılanlar ve kemirgen yavruları da lezzetli birer av olabilirler.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir?

Yakınlarımızda olmalarından pek memnun olmasak da, doğada hatırı sayılır derece örümcek bulunur. Bu örümceklerin bazıları kendi hallerinde takılan zararsız canlılarken, bazıları boylarına bakmadan koskoca insanların ölümlerine neden olacak kadar tehlikelidir. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Mutfaktaki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Siz onların küçük olduklarına bakmayın; böcekler zor yaşam koşullarına ve uzun süreli açlığa birçok canlıdan daha fazla dayanıklılar. Ama neden mutfak gibi yiyecek deposu yerler varken kendilerini zora sokup aç kalsınlar ki?

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Örümcek Isırığı (Sokması) Belirtileri ve Tedavileri

Bir örümcek, avı dışındaki canlıları ısırıyorsa ve tıbbi açıdan ciddi komplikasyonlara yol açıyorsa, örümcek ısırığından bahsedebiliriz. Peki, örümcek ısırırsa ne olur, örümcek ısırması belirtileri ne şekilde kendini gösterir, örümcek ısırması sonuçlarına göre nasıl davranmak gerekir? Bu soruları, örümcek türlerine ve hangi örümceklerin zehirli olduklarına değinerek cevaplamak daha doğru olacaktır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Sokması

Böcek sokması, genellikle ciltte küçük tahrişlere yol açsa da, böceğin türüne göre bu ısırıklar ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dünya üzerinde yaşayan birçok böcek çeşidi vardır. Bu da böceğin türüne göre farklı belirtilerin ve sonuçların doğmasına sebep olur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Evinizdeki Örümceklerden Kurtulmanın 7 Yolu

Örümceklerin çoğu, dışarıda yaşamayı severler ama genellikle yiyecek ve sığınacak bir yer aramak için evinizin içine girebilirler. İşte size bu istenmeyen haşerelerden kurtulmak için 7 yol:

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Örümcek ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •