X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Pire Çeşitleri Nelerdir?

Pire Çeşitleri Nelerdir?

 • 29.10.2014 09:02:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Pirelerin Çeşitleri Nelerdir? Hangi Türleri Sıklıkla Görülür?

Kan emerek beslenen ve çok hızlı bir şekilde üreyen pire çeşitlerinin sayısı tam olarak bilinmese de dünya üzerinde yaklaşık 1600 pire türünün olduğu düşünülüyor.
En yaygın olarak görülen ve insan sağlığını tehdit eden pire türleri ise insan piresi, toz piresi ve hayvan piresi adıyla genellenen kedi piresi ile köpek piresidir.

Pire çeşitleri hangi özelliklerine göre birbirlerinden ayrılırlar?


Pireler üzerinde yaşadıkları konakçılarına ve bulundukları ortama göre çeşitlilik gösterirler. Boyları 1 mm ila 10 mm arasında değişen pirelerin renkleri de sarı, kahverengi ve siyah gibi farklı olabilmektedir. Pireler genellikle üzerinde yaşadıkları konakçıların isimlerini alırlar. İsimleri, boyutları, renkleri ve yaşadıkları alanları farklı olan pirelerin ortak özellikleri ise kan emici dış parazit olmaları ve taşıdıkları mikroplar sebebiyle sağlık için tehdit oluşturmalarıdır.

İnsan piresi: 


Ortalama büyüklükleri 1 ila 4 mm arasında olan insan piresi, insan vücudunda kılcal damarların en yoğun olduğu bölgelerde yaşar. Sarı veya açık kahverengi görünüme sahiptir. Günde 3-4 defa kan emen insan piresini fark etmek kolaydır; çünkü kanın emildiği yerlerde kaşıntı, yanma ve kızarıklık olur. Böyle bir durumda mutlaka doktora gidilmelidir. Pek çok pire gibi insan piresi de yumurtlama döneminde yumurtasını eve, kıyafetlere, duvar diplerine, kısacası her yere bırakabilir.

Toz piresi: 


Diğer adı “Kum piresi” olan toz piresi, yatak altlarında, halılarda, koltuklarda bulunabilir. Tozlu ve pis ortamları sever. Bir noktanın yarısı kadar büyüklüğe sahip, yaklaşık 3-4 ay yaşayan toz pireleri kıl, deri döküntüsü, ölmüş toz pirelerinden geriye kalanlar ve bitki lifleri gibi maddelerle beslenirler. Yiyecekleri toplayarak top gübreleri haline getiren toz pireleri saman nezlesi, alerjik astım, egzama gibi rahatsızlıklara sebep olurlar. Tozdan arındırılmış, temiz bir yerde yaşamak onlar için ölüm demektir.

Kedi piresi: 


Baş kısmı diğer pire türlerine göre daha yuvarlak olan kedi piresi sadece kediler üzerinde bulunmaz. İnsanlar üzerinde de yaşayarak daha önceki konakçısındaki tüm mikrobu ve hastalıkları yeni konakçısına taşır. Özellikle evinde kedi besleyenlerin hem kedilerini hem de evlerini düzenli aralıklarla ilaçlatmaları gerekmektedir. 

Köpek piresi: 


8 mm ila 10 mm arasında değişen boyutlarıyla en büyük pire olan köpek piresi, sadece köpeklerin üzerinde değil; tavşan, fare, koyun, keçi, kedi gibi hayvanların üzerinde de bulunabilir. Sokaktaki köpeklerin ya da evde beslenen köpeklerin üzerinden eve düşen yumurtalardan çıkan köpek pireleri insanların üzerinde de yaşayabildiklerinden tehlikelilerdir.

Kuşlarda ve tavuklarda bulunan kuş piresi, akvaryum yetiştirenler tarafından balıklara yem olarak verilen su piresi ve bitkilerin üzerinde yaşayan pamuk piresi ise diğer canlılarda görülmez.  

Evinizde pire varsa hem sizin hem de evde yaşayan evcil hayvanınızın sağlığı tehlike altında demektir. Kalite belgeleri tam, deneyimi uzun yıllara dayanan, “Bayer Koruma Programı” üyesi Tekniktürk’e başvurun, sağlığınızı tehlikeye atmayın!

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •