X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hayvan Piresi Nedir?

Hayvan Piresi Nedir?

 • 27.10.2014 01:19:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Hayvan Piresi İnsana Geçer mi?

En sık görülen pire çeşitleri arasında yer alan kedi piresi ve köpek piresi, hayvan piresi adı altında da genellenmektedir. Hayvan piresi genellikle evcil hayvan besleyenlerin evlerinde görülse de evcil hayvanınız yoksa ve evinizde pire varsa bu, sokaktaki hayvanlardan paçanıza sıçrayan bir hayvan piresini evinize getirmiş olabileceğiniz anlamına gelir.

Kedi köpekten insana pire geçer mi?

Evet, geçer! Pire mağdurlarının en fazla uğraştığı pire türleri kedi piresi ile köpek piresidir. Pireler hayvanların tüylerinin arasında kendilerine sıcak bir yuva bulurlar. Hayvan pireleri kedi ve köpeklerin vücutlarından emdikleri kanla beslenirler. Kedi piresinin başı diğer pirelere göre daha yuvarlaktır ve genellikle koyu kahverengi veya siyah renklidir. Köpek piresi en büyük pire türüdür ve köpekler dışında farelerde, tavşanlarda, koyunlarda, keçilerde de bulunabilir. Kedi ve köpek pireleri kan emerek beslendiklerinden insanlara da musallat olurlar. Hayvan pireleri hayvanların vücutlarında yaşarlar ama yumurtalarını evin çeşitli yerlerine bırakırlar. Bu da “Hayvan piresi insana geçer mi?” sorusunun maalesef “Evet” şeklinde cevaplanması anlamına gelir.

Kedi pireleri ile köpek pireleri daha çok bakımı aksatılan ve iyi beslenmeyen kedi ve köpeklerde görülse de evcil hayvanlı evler her zaman pire riski altındadır. Çünkü hayvan pireleri için kedi ve köpeklerin tüylü vücutları hem saklanıp yuvalanmaları hem de beslenmeleri için biçilmiş kaftandır.

Hayvan piresinin zararları nelerdir?

Hızla üreyen hayvan pireleri sağlık açısından önemli birer tehdit unsurudurlar. Hayvan piresi kan emerek beslendiği için önceki konakçısının kanından taşıdığı mikrobu ve hastalıkları yeni konakçısına bulaştırır. Alerjik hastalıklar, egzama gibi deri hastalıklarının yanı sıra veba, verem, tifüs, humma gibi bulaşıcı hastalıklar da pireler yoluyla insanlara bulaşabilir. Sadece insanlara değil diğer hayvanlara da kan emme yoluyla hastalık bulaştıran hayvan pireleri evinizde varsa en kısa zamanda pire mücadelesine başlamanız gerekir. “Bayer Koruma Programı” üyesi olan Tekniktürk’e başvurarak pire ile mücadelenizi zaferle sonuçlandırabilirsiniz.

Hayvan piresinden nasıl kurtulunur?

Pirelerden kurtulma yolunun en garantili yolu profesyonel ilaçlama firmalarına pire bulunan yeri ilaçlatmaktır. Pireler genelde tozlu ve pis ortamları severler ama temiz evlerde de pire sorunu yaşanabilir. Hayvan piresi zaten evcil hayvanlar yoluyla bulaştığından evinde evcil hayvan besleyenler risk altındadır. Elektrikli süpürgeyle düzenli olarak süpürülen evler de pireler için tehdit oluşturur. Ama pire yumurtaları evin en kuytu köşelerine bile dağıldıkları ve hızla açılıp kısa sürede erişkin pireye dönüştükleri için pire tespiti yapıldıysa pire ilaçlaması yapılması da kaçınılmazdır. Evcil hayvanların da periyodik olarak pire şampuanlarıyla yıkanması gereklidir.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •