X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evde Pire Varsa Ne Yapılmalı?

Evde Pire Varsa Ne Yapılmalı?

 • 21.09.2014 11:57:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Evde pire neden olur? Pire olduğunda ne yapmam lazım?

Özellikle kedi, köpek gibi evcil hayvan sahiplerinin yaz aylarında karşılaştıkları en büyük sorunların başında, evde pire görülmesi geliyor. Çünkü pireler birer asalaktır ve yaşamak için tüylü bir konağa ihtiyaçları vardır. Bunun için de en ideal yer olarak kedi ve köpekleri seçerler. Evde pire oluşmasının tek sebebi elbette evcil hayvan beslemek değil. Bunun farklı nedenleri de olabilir. Öncelikle evde pire oluşmasının sebeplerine daha sonra çözüm yollarına değinelim.

Evde pire neden olur?

 • Kediler doğum esnasında bir tür vücut sıvısı salgılarlar eğer bu sıvı temizlenmezse bir süre sonra kuruyarak pireye dönüşür. Buradan sıçrayarak hayvanın üzerine yapışır ve eve giriş için kendine bir araç bulmuş olur.
 • “Evcil hayvanım yok ama yine de evde pire var” diyorsanız ya bahçe katları gibi kedilerin kolaylıkla içeri girebileceği bir yerde oturuyorsunuz ya da evinize gelirken pirelerin yuva yaptığı bir yerden geçiyorsunuz. Örneğin kediler doğum yapmak için otopark gibi kuytu ve karanlık yerleri seçerler. Evinizin veya iş yerinizin otoparkında doğum yapmış bir kedi aracılığıyla oluşmuş pireler, siz oradan geçerken kolaylıkla paçanıza sıçrayabilir ve eve girdiğinizde üzerinizden yere sıçrayarak evin farklı köşelerine yumurtalarını bırakabilir.
 • Evinize gelen evcil hayvan sahibi misafirleriniz de, evde pire oluşmasının en önemli sebeplerinden biri olabilir. Unutmayın, esas taşıyıcı her zaman tüylü hayvanlardır, insanlar pireleri dolaylı da olsa hayvanlardan alırlar.

Evde pire oluşmasını önlemek için ne yapmak gerekir?

Toz pireleri ışıktan ve temizlikten hiç hoşlanmaz. Öyleyse onların rahatını bozun ve evinizi bol bol güneşlendirip, tozlardan arındırın. Kedinizin ya da köpeğinizin yattığı yeri sık aralıklarla elektrik süpürgesi ile temizleyin. Evde pire oluşmasını önleme konusunda, elektrik süpürgesi önemli bir silahtır.

Evde pire olduğu nasıl anlaşılır?

Pireler en fazla 50-100 cm yükseğe kadar zıplayabilir. Bu da yetişkin bir insanın dizlerinden aşağısına denk gelir. Pireler birer nokta kadar küçük ve belirsiz olduğu için, onları renkli ve desenli zeminde görmek zordur. Paçalarınıza beyaz bir bez bağlayın ve pire olduğundan şüphelendiğiniz alanda bir süre dolaşın. Eğer evde pire varsa paçanıza sıçrayacaktır ve sizin onları beyaz zemin üzerinde görmeniz kolaylaşacaktır.

Evde pire varsa ne yapılır?

 • Eğer evinizde pire varsa öncelikle hemen evinizi dip köşe elektrikli süpürge ile süpürün. Böylece ilk adım olarak yumurtalardan kurtulmuş olursunuz. Süpürgenin toz haznesini evdeki çöp kutusuna atmayın. Bir torbanın içine koyup ağzını sıkıca bağlayarak sokaktaki çöp konteynırına atın.
 • Evcil hayvanınızı sıcak suyla yıkayın ve pire şampuanı alıp tüylerini tarayarak yıkayın. Daha sonra kesin çözüm için mutlaka bir veterinere götürün.
 • Tüm çarşaflarınızı ve perdelerinizi sıcak suda yıkayın. Sıcak su pireleri öldürecektir.
 • Tüm bu ilk yardım uygulamalarından sonra, pirelerden tamamen kurtulmak için ilaçlama firmasını arayın ve sağlığınıza zararı olmayan ama pireler üzerinde kesin çözüm etkisi yaratan ilaçlarla evinizi ilaçlatın. Unutmayın, ilaçlama yaptırmadan pirelerden asla tam olarak kurtulamazsınız.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •