X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / İnsan Piresi Nedir ve Nasıl Kurtulunur?

İnsan Piresi Nedir ve Nasıl Kurtulunur?

 • 27.10.2014 18:15:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

İnsan piresi nerelerde görülür, onlardan nasıl kurtuluruz?

Kan emerek yaşayan bir parazit türü olan pirenin pek çok çeşidi vardır. İnsan piresi, diğer pire türlerinde olduğu gibi yumurta, larva, pupa ve erişkin olmak üzere 4 evreye sahip bir yaşam döngüsüne sahiptir. 
Kırmızımsı renge sahip insan piresi, 6 adet tutunma gücü yüksek bacağa sahiptir. İnsanda pire bulunması, pirelerin daha önce yuva yaptıkları konakçılarından aldıkları mikrop ve hastalıkları yeni taşıyıcılarına, yani söz konusu insan piresi olduğunda insanlara direkt kan yoluyla bulaştırdıklarından sağlık açısından son derece tehlikelidir. İnsan piresi kılcal damarların yoğun olduğu bölgeleri günde 3-4 defa ısırarak beslenirler. Kendini üzerinde yaşadığı insanın vücut ısısına göre ayarlayan insan piresi başka yerde yaşayamaz; fakat yumurtalarını elbise dikişlerinin aralarına, yerlere, eşyaların üzerine, yatak ve yorgan aralarına, yastık içlerine, kısacası her yere bırakabilir. Diğer pire türleri insan üzerinde yaşamadığı halde insan vücudunu ısırarak beslenirken insan piresi söz konusu olduğunda “Pire insanda yaşar mı?” sorusunun cevabı maalesef “Evet”tir.

Pire insana geçer mi?

İnsan piresi dışında kedi piresi, köpek piresi gibi en sık görülen pire çeşitleri insan vücudunda da yaşayabilirler. Pireler kan emerek beslenen canlılardır. Bu yüzden sadece hayvanların değil; insanların vücutlarını da ağız kısımlarındaki delici iğnelerle delip kanlarını emerek yaşamlarını sürdürürler. Genellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar sebebiyle evlere giren pireler insanları da ısırarak sağlık tehdidi oluşturmaktadır. 

İnsan piresi ısırığından nasıl kurtulunur?

İnsan piresi ısırığı kaşıntı, kızarıklık ve şişliğe sebep olduğundan kısa sürede fark edilir. Başta deri enfeksiyonları ve alerjilere sebep olan pire ısırıkları çok daha vahim hastalıklara da neden olabilir. Tifüs, humma ve veba gibi salgın hastalıklar pireler tarafından insanlara bulaştırılabilir. Sağda solda zıplayan pireleri görmediğiniz halde, vücudunuzda durmadan kaşınan şişlikler ve kızarıklıklar varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

Pire ısırığı durumunda yapabileceğiniz ilk müdahaleler ise şunlardır:
 • Isırılan bölgeyi sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.
 • Isırılan bölgeye amonyak sürerek kaşıntıyı engelleyebilirsiniz.
 • Elma sirkesi ile suyu karıştırarak ısırılan bölgeye sürebilirsiniz. Aynı şekilde kabartma tozu ve suyu karıştırıp hamur haline getirerek kendinize merhem hazırlayabilirsiniz.
 • Yapacağınız ilk müdahalelerden sonra mutlaka doktora gitmeli, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve kontrollü bir şekilde kullanmalısınız. Genellikle antihistaminik haplar veya şuruplarla Aloe Vera içeren kremler pire ısırığı tedavisinde uygulanır.

Pire ilaçlamasını neden yaptırmalısınız?

Pireler çok hızlı bir şekilde üreyen canlılardır. Vücudunuzda oluşan pire ısırıklarından bir an önce kurtulmanız gerektiği kadar evinizdeki pireleri ve pire yumurtalarını da en kısa sürede yok etmeniz gerekir. Profesyonel ilaçlama firmalarına başvurarak insan piresi dahil her türlü pireden kurtulabilirsiniz. Unutmayın; pirelerden kurtulmanın kesin çözümü evi süpürmek değil; ilaçlatmaktır! Tekniktürk de en yeni teknolojileri en kaliteli ilaçlarla ve uzman bir ekibin deneyimiyle birleştirerek evinizdeki pirelerin kalıcı bir şekilde yok edilmesini sağlar.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •