X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Mavi Akrep ve Zehri

Mavi Akrep ve Zehri

 • 26.9.2016 10:45:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Mavi Akrep Dünyanın En Büyük Türlerinden Biridir!

Mavi akrep, Pandinus imperator (İmparator akrebi) türüne ait, 20 cm’ye kadar uzayabilen boyu, 30 gram civarındaki ağırlığıyla dünyanın en büyük akrepleri arasında yer alır ve sadece Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunur.

Mavi Akrep

Peki, mavi akrep gerçekten de mavi midir? Hayır! Mavi akrep olarak bilinen akrep, diğer birçok akrep gibi siyah renkli bir gövdeye sahiptir. Ancak mor ötesi ışığın altında masmavi renkte görünür. Bu durum diğer akrep türleri için de geçerlidir ama bu türde mavi görünüm diğer akreplere göre çok daha barizdir.

Mavi Akrebin Morfolojik Özellikleri

Tüm akrep türlerinde olduğu gibi mavi akrebin de arka bölümünden uzayan ve gövdesine doğru kıvrılan kuyruğu ve kuyruğunun ucunda iğnesi bulunur. Bu iğne siyahımsı kırmızı renktedir. Mavi akrebin vücudunun ön kısmı (prosoma) 4 bölümden oluşur ve her birinde çift bacak bulunur. 

Vücutları da yine birçok akrepte olduğu gibi tüylerle kaplıdır. Bu kılların titreşimleri sayesinde avlarını kolaylıkla tespit eder ve onları kuyruklarındaki iğneyle zehirleyerek öldürürler.

Mavi Akrebin Zehrinin Özellikleri

Mavi akrep zehrinin, diğer akreplerin zehirleriyle karşılaştırıldığında ilginç bir özelliği vardır. Akrep zehrinin kanser üzerindeki iyileştirici etkisi olup olmadığı yıllardır araştırılmakta ve akrep zehrinde bulunan protein nedeniyle bu soru, bazı uzmanlarca olumlu olarak cevaplanmaktadır. Hatta akrep zehrinin bazı tümörleri küçültebileceği de söylenmektedir.

Akrep zehri ile ilgili yaptıkları araştırmada seviye atlayarak bilim dünyasında adından söz ettiren, Küba’da çalışmalarına devam eden ilaç şirketi LABIOFAM, “Vidatox” adlı bir ilaç geliştirmiştir. Bu ilaç, kanser hastalarında görülen halsizlik, iştah kaybı ve ağrı gibi en sık görülen semptomları azaltmaktadır. 

Vidatox’un etkin farmakolojik maddesi olan mavi akrep zehri sadece Rhopalurus junceus türündeki akrepten elde edilmektedir. Zehir, elektrik akımı yardımıyla akrebin kuyruğundan damla damla sızdırılarak alınmaktadır.

Görüldüğü gibi akrep zehri ve akrep sokması insan hayatı için ölümcül derecede tehlikeli olabilirken mavi akrepte durum biraz daha farklıdır. Mavi akrebin zehrinin ilaç yapılmamış halinde, yani mavi akrebin insanları sokması durumunda ölümcül bir tehlike olmaz, hatta zehrin düzeyi bir arınınki ile eşdeğerdedir.

Akrep ile Mücadeleyi Hafife Almayın

Evet, mavi akrep Türkiye’de bulunmuyor ve zaten zehri de ölümcül değil ama akreplerin çoğu insanlar için zararlı ve tehlikelidir. Akrepten korunmak için de profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almak gerekiyor. Deneyimi ve uzmanlığı ile böcek ilaçlamada olduğu gibi akrep ilaçlamada da kalitesini ispatlamış olan Tekniktürk’ten ilaçlama hizmeti alarak Türkiye’de yaşayan tüm akrepleri ev, bahçe ve apartman gibi yaşam alanlarınızdan uzak tutmanız mümkün.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •