X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi

Akrep

Teklif Al
Teklif Al
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Akrep" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

En İyi Akrep İlaçları Hangileridir?

Evde akrep varsa, bunun sebebi evin çevresindeki ortamın akreplerin yaşamasına elverişli olmasıdır. Akrepler böceklerle beslendiklerinden, evinizdeki böcekler lezzetli birer yem olarak akrepleri evinize davet etmiş olabilir. Akrepler insan hayatını ve huzurunu tehdit eden canlılardır. Bu yüzden akrep ile mücadelede en etkili yöntem olan ilaçlama tercih edilmelidir.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Mavi Akrep ve Zehri

Mavi akrep, Pandinus imperator (İmparator akrebi) türüne ait, 20 cm’ye kadar uzayabilen boyu, 30 gram civarındaki ağırlığıyla dünyanın en büyük akrepleri arasında yer alır ve sadece Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında bulunur.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Sokması

Böcek sokması, genellikle ciltte küçük tahrişlere yol açsa da, böceğin türüne göre bu ısırıklar ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Dünya üzerinde yaşayan birçok böcek çeşidi vardır. Bu da böceğin türüne göre farklı belirtilerin ve sonuçların doğmasına sebep olur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

İmparator Akrebi Nedir?

İmparator akrebi (Pandinus imperator), Afrika’nın Senegal, Kongo ve Gabon bölgelerinde yaşayan yerli akrep türlerindendir. 20 cm’ye ulaşan boyuyla dünyanın en büyük akrebi olarak kabul edilir ama aslında Heterometrus Swammerdami türündeki akrep, 23 cm’lik boyu ile imparator akrebinden daha uzundur. En büyük akrep olarak bilinmesi nedeniyle kendisine imparator akrebi denmiştir.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Su Akrebi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Su akrebi aslında akrep değildir; bir tür böcektir. Su akreplerine akrep denmesinin nedeni, ön uzun ayaklarının akreplerin kıskaçlarına benzemesidir. Su akreplerinin kuyrukları nefes tüplerine bağlıdır ve şnorkel işlevi görür. Yani su akrepleri bir anlamda kuyruklarından nefes alırlar. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Zehirli, Tehlikeli ve Karanlık: Siyah Akrep

Akrep dendiğinde çoğumuzun kafasında oluşan ilk görüntü, siyah akreptir. Oldukça gösterişli ve her an tehlikeli saçacakmış gibi bir görüntüye sahip olan siyah akrep, kara akrep (androctonus crassicauda) olarak da adlandırılır. Buthidae familyasındaki akrep türleri arasında en tehlikeli ve zehri güçlü olan akreplerdendir. Buthidae familyası ise akrepler takımının (Scorpions) tür bakımından en zengin akrep familyasıdır. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Akrep Neyi Sevmez? Akrep Neye Gelmez?

Havaların ısınmasıyla birlikte ortalıkta dolaşan akreplerin sayısında artma olur ve hiç kimse bir akreple aynı ortamda yaşamak istemez. Akrep türleri çeşitlidir, zehirli akrepler kadar zehirsizleri de vardır ama hangi akrebin zehirli olduğunu bilemez ve akreple birlikte yaşamanın verdiği tedirginliği ancak akrebi yok ederek giderebilirsiniz. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Akrepten Korunma Yolları Nelerdir?

Varlıkları ile tehlike saçan akreplerle aynı evde yaşamak kesinlikle ürkütücüdür. Dünyada bulunan akrep türlerinin sayısı 1.750 tanedir ve hepsi zehirli değildir. Ama özellikle evlere girip, akrep sokması durumu ile insanlar üzerinde hayati tehlikeye sahip olan siyah akrebin yayılımı, ülkemizde oldukça fazladır. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Akrep Nasıl Ürer? Akrep Yavrusu Nasıl Olur?

Dünyada 1.750 türde akrep vardır ve çok çeşitli yerlerde varlıklarını devam ettirmektedirler. Peki, akrep nasıl ürer, akreplerin çiftleşmesi nasıl olur, akrep doğumu nasıl gerçekleşir?

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Akrep Yuvasını Nerelere Yapar ve Nerede Yaşar?

Akreplere dünyanın herhangi bir yerinde, birçok farklı iklim türünde rastlamak mümkündür. Yaşam yerleri akrep türlerine göre çeşitlilik gösterse de, kuru iklimler akreplerin en sık rastlandığı yerlerdir. Buna rağmen nem kaybına karşı fazlasıyla duyarlı olduklarından, su kaynaklarının çevrelerinde konuşlanmışlardır. Çöller ve yarı kurak iklimler akreplerin yaşam alanlarıdır. Eğer ortam koşulları su bulmaya elverişli değilse, akrepler bu ihtiyaçlarını avladıkları hayvanlarla karşılarlar.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Akrep ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •