X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evimdeki Kırkayak ve Akrepler için İlaçlama Yaptırmalı mıyım?

Evimdeki Kırkayak ve Akrepler için İlaçlama Yaptırmalı mıyım?

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Bir ay önce yeni bir müstakil eve taşındım. Etraftaki kırkayak ve akrepler için ilaçlama yaptırmalı mıyım? Ne dersiniz?

Kırkayaklara nazaran özellikle akrepler zehirli olmaları ve insanları sokma olasılıkları düşünüldüğünde tabi ki insanların psikolojilerinde büyük korku refleksleri yaratmakta. Ama öncelikle bu eklembacaklıların diğer birçok böcek türünü yiyen "yararlı" avcı hayvanlar olduğunu fark etmemiz gerekiyor.

Bizi ve ailemizi hiç de tehdit etmedikleri şartlarda bile sırf etrafta akrep veya kırkayak olmasın diye, bu hayvanları öldürmek çok da doğru değildir ve zarar verici bile olabilir. Avcıları ortadan kaldırdığınızda, avcıların avları bizim yaşadığımız alanları daha kolay bir şekilde istila edebilir. Ayrıca ilaçlama yaparken zararlı böceklerin dışında zararsız ve hatta yararlı canlılara zarar vermemek, en kötü ihtimalle öldürmekten ziyade evden uzak tutma yollarını hayata geçirmek lazım. Benim IPM (Entegre Zararlı Yönetimi) ve ekolojik ilaçlama anlayışına bakışım bu şekilde. Amacımız böcek ilaçlarını tamamen tek seçenekmiş gibi kullanmaktan çok, çözümümüzün bu hayvanların buradaki varlığını destekleyen kaynakların ne olduğunu tespit etmek olmalıdır. Eğer etrafta bu avcıların beslenebileceği birçok böcek varsa, sürekli olarak mevcut yiyecek için buraya çekileceklerdir. Eğer etrafta moloz yığınları, taş yığınları, kullanılmayan eşyaların konduğu alanlar, taş duvarlar ve bu duvarların derz aralıkları mevcutsa, bu demektir ki biz bu hayvanların gün içinde saklanması için çok müsait yerler yaratıyoruz. Bir de evimizin dış duvarlarına ya da çatıya değen ağaç dalları varsa veya dış kapıların altında ve pencerelerin kenarlarında boşluklar varsa, o zaman bu haşerelerin içeri girmelerinin çok kolay bir yolunu bulabileceklerine emin olabilirsiniz. İşte tam da burada profesyonel bir ilaçlama firmasının bütün bu katkıda bulunan koşulları müşteriye belirtmesi ve onarılmasını sağlatması, hatta yapılan işteki sorumluluğunu paylaşması açısından yapılıp yapılmadığının takibi çok önemli. Böylece akrep ve kırkayakların yuvalanmasını oluşturan kaynakları ortadan kaldırarak, otomatik olarak akreplerin ve kırkayakların nüfuslarının azalmasına neden olursunuz. Yani artık onları aynı sayıda besleyecek kadar kaynak ve evinizin içine girip yuvalanmasına yol açacak faktörler kalmamıştır. 

Evimdeki kırkayak ve akrepler için ilaçlama yaptırmalı mıyım?

Tekniktürk olarak prensibimiz:

Kimyasal mücadelenin yanında, bu yapısal önlemleri de müşterilerimize ileterek hem sorumluluğu paylaşmak hem de sorunun kalıcı bir şekilde çözülmesini sağlamaktır. Çünkü bütün bu kaynaklar böcekler için var olmaya devam ederse ve bütün yapılanlar onları öldürmek için ilaç püskürtmek olursa, bu savaşta sonsuza kadar mücadele edeceğiz demektir. Ve bu da hiç işimize gelmez.  Birçok böcek ölse de daha fazlası, öldürülenlerin yerini almak için hızlıca gelecektir. Bu da demektir ki, sorunun kaynağı olan yapısal boşluklar giderilememiştir. Bu hususta sektörümüzdeki ilaçlama firmalarının da böcek ilacı kullanımını azaltmasını ve sorunun oluşumunu engelleyecek fiziksel önlemleri müşteriyle paylaşıp bir bütünün tüm parçalarını birleştireceklerini umuyorum. 

Evimdeki kırkayak ve akrepler için ilaçlama yaptırmalı mıyım?

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •