X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Böcek İlaçlarınının Emniyetli Kullanımı

Böcek İlaçlarınının Emniyetli Kullanımı

 • 25.3.2014 00:00:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Böcek ilaçlarının sağlığa etkisi, kullanım esnasında dikkat edilecek noktalar ve emniyetli kullanım yolları

Halk sağlığında kullanılan tüm biosidal ürünlerin mutlaka "Sağlık Bakanlığı" onaylı olması öncelikli koşuldur. Onaylı tüm kimyasalların da bir MSDS'i (Kimyasal Kullanım Reçeteleri) bulunur. MSDS ilacın nasıl karıştırılacağı, nasıl uygulanacağı, kimyasala ait alınması gereken her türlü özel önlem, nasıl ve nerede muhafaza edileceği, ambalajının nasıl imha edileceği, güvenlik önlemlerinin neler olduğu, maruz kalınması durumunda acil müdahalelerin nasıl yapılacağı, oluşabilecek bir zehirlenme durumunda gereken bilgi ve iletişim adresleri gibi tüm bilgileri içerir. 

Böcek İlaçlarınının Emniyetli Kullanımı

Biosidal ürünler ile ilgili mevzuat ve ilgili yasalar, kimyasalın etiketinde belirtilen talimatlara uyulmasını şart koşar. Çünkü bu durum, uygulamacıya, müşteriye ve çevreye gelebilecek zararları azaltır ve kontrolünü sağlar. 
 
Zehirlilik oranı kimyasalın ne kadar zehirli olduğuyla ilgilidir. Kimyasalın zehirlilik derecesi genellikle onun LD 50 bazında belirtilir. Bu, test laboratuvarlarındaki bir böcek grubunun %50'sini öldürmek için gerekli olan öldürücü dozun bilimsel kısaltmasıdır. Tehlike ise, zehirlilik ve maruz bırakmanın birleşimidir. Yani haşere ilaçları tutulduğunda veya kullanıldığında, sizin ve diğerlerinin zehirlenme riskidir. İşte bu nedenden dolayı kimyasallar ehil ellerde olmalı, eğitimli teknisyenlerden tarafından kullanılmalı ve izlenmelidir. Bu da etkin bir eğitim, ilaç etiket ve MSDS'lerinin doğru okunması ve kullanılması ile mümkündür. İyi bir kimyasal seçimi ve bilinçli bir uygulama, kimyasalın tehlikesini hemen hemen sıfıra indirir. 
 

Bir haşere ilacının sağlığa zararlı duruma gelmesi için önce vücudun içine girmesi gerekir 

Bu da 3 şekilde mümkündür:
 • Ağızdan oral yolla almak,
 • Dermatolojik olarak deri vasıtasıyla almak,
 • Nefes çekerek ağız veya burun yoluyla soluyarak almak.
Ağız yoluyla maruz kalma oldukça tehlikelidir. Deri tahrişlerinde ise açık yara, çatlak deri gibi yollarla vücut tarafından direkt olarak emilir. Ciğerlerimiz ise tüm deri yüzeyinin toplamından 40 kat fazla emme yüzeyine sahiptir. Bu nedenle kimyasalların riskleri, güvenlik malzemeleri, koruyucu ekipmanlar ve bakımı yapılan doğru ekipmanların da kullanımıyla azaltılmalıdır.
 
Firmanızda doğru kimyasalın kullanıldığından emin olmanın ilk yolu, firma yeterliliklerinin kontrolüyle başlar. Donanımlı bir ilaçlama firması, kimyasal seçimi, personel eğitimi, ekipman seçimi, müşteri bilgilendirmesi ve dokümantasyonu, gerekli koşulların kontrol edilerek kullanılan kimyasalın değiştirilmesi, direnç yönetimi, şikayet yönetimi ve takibi konularında uzmanlaşmıştır. Teknoloji ve müşteri beklentilerini yakından takip ederek kendini dinamik tutar. 
 
Alınacak her türlü güvenlik tedbiri, bilinçli ilaç seçimi, talimatlara uygun bilinçli davranış, ciddi bir kirliliği ve bulaşmayı engelleyecektir. Tüm bu bilinçli davranış, ilaçlamanın başarısını da beraberinde getirir. Çünkü yanlış doz kullanma, yanlış kimyasal, bakımsız ve yanlış seçilmiş ekipman başarıyı olumsuz etkiler.
 

Maruz kalmayı ortadan kaldırmak ve güvenli bir ilaçlama programı yapmak için:

 • İlaçlar mutlaka orijinal ambalajlarında, uygun koşullardaki araçlarda taşınmalı,
 • Kimyasalın antidotu bilinmeli ve doğru kişiler tarafından ulaşılır durumda olmalı,
 • Kimyasallar her türlü riske (ehil olmayan bir ele geçmesi, çocukların ulaşması, art niyetli kişilerce kullanımı vb.) karşı mutlaka kilitli kutularda saklanmalı,
 • Ambalajların çevreye zarar vermeyecek şekilde yasal koşullarda imha edildiğinden emin olunmalı,
 • İyi bir ilaçlama firması personelini herhangi bir bulaşmayı ve kazayı nasıl önleneceğine ait acil bilgilerle donatmalı,
 • Talimatlarda önleyici tedbirlerin nasıl alınacağı net olarak ifade edilmelidir.
Ayrıca:
 • Sözleşme öncesinde oluşturulacak kapsamlı bir yıllık uygulama planı dâhilindeki tüm kimyasal MSDS’lerini incelemek onaylamak,
 • Her periyotta bu kimyasalların kullanıldığından emin olmak,
 • Kimyasalın orijinal ambalajlarda kullanıldığından emin olmak ve raporlarda bilgileri izlemek, sonuçtan emin olmak açısından uygun olacaktır.
Firmanın tercihen “Bayer Protection Program” kapsamında olup olmadığı kontrol edilmeli, seçilen uygulamacı firma ayrıca gözden geçirilmelidir. Bu durum, olmazsa olmaz koşulların sağlanması konusunda emin olunmasının teminatıdır.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •