X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evde Çıyan İlaçlama ve Mücadele Yöntemleri

Evde Çıyan İlaçlama ve Mücadele Yöntemleri

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Bugün evimde çok bacaklı, küçük bir yılana benzeyen bir yaratığa rastladım. Böceklerden çok korkuyorum. Yardım lütfen.

Sanırım endişeniz, oturduğunuz evin içinde çıyan bulmaktan kaynaklanıyor. Türkiye’nin nispeten daha sıcak bölgelerinde kişiyi kötü bir şekilde ısırabilecek bazı büyük çıyanlar vardır. Çıyanlar rahatsız edilmedikçe ve üstlerine gidilmedikçe insanlara zarar vermezler. Ama bazı kişiler ısırılmak için ekstra zahmete girmektedirler. 
Bir çıyan yalnızca doğrudan kendini korumak için ısırır ve yararlı bir avcı olduğu için dışarıdaki varlığı anlayışla karşılanmalı ve hoş görülmelidir. Unutulmamalıdır ki, doğada sürünen her şeyi yok etmek bizim görevimiz değildir. Hatta sorun olanlarla olmayanları da birbirlerinden ayırmamız gerekir. Burada da en büyük sorumluluk müşterilerini böceklerin doğadaki, hatta arka bahçedeki rollerinin farklı olduğunu anlatmak üzere haşere kontrol firmalarına düşmektedir. Bununla birlikte insanların hala bahçesinde, evinde çıyan ve diğer böcekleri istememe hakkı vardır ve eğer bizden bu istenirse ihtiyacı karşılamak için çaba göstermemiz gerekir.

Evimde çok bacaklı bir yaratık vardı. Ne olabilir bu yaratık?

Çıyanları evimizden ve bahçemizden uzak tutmak için, bu bölgeleri çıyanlar için daha az çekici hale getirmek amacıyla, doğal ortamı değiştirmek ve az da olsa kimyasal kullanmak gereklidir. Öncelikle evimizde çıyanların beslenebileceği türden böcekler yaşamıyorsa ve içeride diğer böcekleri çekebilecek yiyecek maddeleri yoksa, binanın içine daha önce girmiş olan çıyanlar, ya ölecekler ya da daha iyi beslenme ortamı bulmak amacıyla evi terk edeceklerdir. Evinizi çıyanlar için daha az çekici hale getirmek için sarf ettiğiniz bu çabaların yanı sıra, eğer içeride tek bir çıyan görmüşseniz onu yok etmek için en uygunu, bir elektrikli süpürge olacaktır.

Binanızın dışının ve evinizin içinin ya siz ya da profesyonel bir ilaçlama firması tarafından denetlenmesi de bu haşereleri teşvik eden birçok durumu tespit etmenize yardımcı olacaktır. Binanın yakınında veya duvarına bitişik duran odun istifi, arka bahçedeki veya evinizin bodrumundaki kullanılmayan eşya yığınları, toprak üzerindeki yoğun yaprak örtüsü, aşağıya doğru büyüyen ve toprağı kaplayan sık çalılıklar gibi tespit edilen bu fiziksel tedbirleri uygulamak daha çok geceleri aktif olan bu çıyanların ihtiyaç duyduğu barınma ve saklanma alanlarını yok edecektir. Ve bu da müşteriye sürekli böcek ilacı uygulamasının sağlayacağından daha uzun süreli bir rahatlık sağlayacaktır.

Evimde çok bacaklı bir yaratık vardı. Ne olabilir bu yaratık?

Ayrıca çıyanları evinizin dış duvarlarından ne kadar uzak tutabilirseniz içeri girme şansları da o kadar düşecektir. Bunun için şeritlerle doldurulabilecek kapı altı boşlukları, kabloların veya boruların geçtiği dış duvarlardaki delikler, pencere ve kapı kenarlarındaki boşluklar gibi kalıcı olarak kapatılabilecek birçok girişi tespit edebilirsiniz. Döşeme altı boşluğuna giriş noktalarının düzgün bir şekilde örtüldüğünden ve havalandırmaların yerinde ve iyi durumda olduğundan emin olunmalıdır. Yaptığınız bu değişiklikler çıyanların dışında diğer istenmeyen böcekleri de etkileyecektir. Unutulmaması gereken şey, ilaçlamanın veya böcek ilacı kullanmanın tek başına asla yeterli olmayacağıdır. Bunun yerine yapmamız gereken, elimizden geldiği kadarıyla haşereleri davet eden koşulları ortadan kaldırmak ve evimize girmemelerini sağlayacak tedbirleri hayata geçirmek olmalıdır. İlaçlamadan faydalanmamız gereken yer evimizin içine yerleşmiş haşerelerin yok edilmesidir.

Bayer Koruma Programı

“Bayer Koruma Programı” dahilinde Bayer ürünleri ile yapılacak ilaçlamalar evde yerleşmiş çıyan popülasyonunu yok etmek için en iyi yol olabilir. Ama unutulmamalıdır ki herhangi bir böceği kontrol etmemizin en iyi yolu, bu böceği ilk olarak oraya getiren yardımcı koşulları düzeltmek ve binaya girişlerini engellemek için fiziksel tedbirler almaktır. Doğru kullanıldıklarında böcek ilaçları hemen öldürmek için mükemmel araçlardır ama sadece böcek ilaçlarına güvenmek, sürekli olarak ilaç sıkmak zorunda olacağınız anlamına gelir. Eğer ilaçlama hizmeti almaya karar vermiş iseniz de, size önerim, yalnızca evinize ilaç püskürtmeyi değil, yukarıda belirttiğim yapısal tedbirler konusunda da çözüm ortağı olabilecek bir firma seçiminde bulunmanızdır.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •