X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi

Çıyan

Teklif Al
Teklif Al
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Çıyan" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Kırkayakla Çıyan Arasındaki Fark Nedir?

Eklem bacaklılar familyasının (Athropoda) alt şubesi olan çok ayaklılar (Myriapoda) sınıfından kuzen olan çıyan ve kırkayak, birinci dereceden kuzen sayılabilirler fakat belirgin farklarla birbirinden ayrılırlar. Halkalı bir vücut formuna sahip olan kırkayak böceği, bu noktada çıyanla benzerlik gösterir.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Çıyan Sokmasının Tedavisi Nasıl Olur?

Çıyanlar (Chilopoda), omurgasızların en büyük şubesi olan eklem bacaklılara ait, çok bacaklılar sınıfının uzun vücutlu, hızlı hareket eden üyeleridir. Antarktika dışında her yerde yaşayan çıyanların boyları 1 mm ile 30 cm arasında değişir. Sıcak havalarda etkinliği artan çıyanlara genellikle bahçelerde ve kapı eşiklerinde rastlarız. Çıyan türleri ise kızıl çıyan, kırmızı çıyan, siyah çıyan, sarı çıyan gibi renklerine göre isim almıştır. Çıyanlar görünüş olarak kırkayaklara benzerler; fakat çıyanların her vücut bölmesinde 1 çift ayak, kırkayaklarınkinde ise 2 çift ayak bulunur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Çıyan Zehirli midir?

Haşereler arasında hemen hemen her yerde görülebilen, sıcak havayı seven, geceleri aktif olan, eklem bacaklılar şubesine ait ve çok hızlı hareket eden canlılar olan çıyanlar hakkında en çok merak edilen şey, onların zehirli olup olmadıklarıdır. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Çıyan Nasıl Öldürülür?

Çıyanlar Antarktika dışında dünyanın her yerinde bulunan canlılardır. Daha çok sıcak havalarda ortaya çıkan çıyanlar, insanlar için ölümcül tehlike taşımasalar da evinizde, bahçenizde ya da apartmanınızda yaşadıklarını fark ettiğinizde tedirgin olursunuz. Zehri ölümcül olsun ya da olmasın haşereler insanlar için hijyenik olmayan, huzursuz edici bir ortam oluştururlar. 

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Ev Çıyanı Ne ile ve Nasıl Beslenir, Nerelerde Görülür?

Bilimsel adı “Scutigera coleoptrata” olan ev çıyanı, evlerde en sık rastlanan çıyan türlerinden biri olduğu için bu ismi almıştır. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Evde Çıyan İlaçlama ve Mücadele Yöntemleri

Sanırım endişeniz, oturduğunuz evin içinde çıyan bulmaktan kaynaklanıyor. Türkiye’nin nispeten daha sıcak bölgelerinde kişiyi kötü bir şekilde ısırabilecek bazı büyük çıyanlar vardır. Çıyanlar rahatsız edilmedikçe ve üstlerine gidilmedikçe insanlara zarar vermezler. Ama bazı kişiler ısırılmak için ekstra zahmete girmektedirler. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Çıyan ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •