X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulurum?

 • 10.9.2014 19:06:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Hamam böceğinden kurtulmanın yolları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Hamam böceklerinden nasıl kurtuluruz sorusunun cevabı çok nadiren sadece tek bir mücadele yöntemiyle (sadece ilaçlama gibi) mümkündür. Benzer şekilde, istilalar nadiren takip denetimi ve ilaçlaması olmaksızın tek bir ilaçlama uygulamasıyla sonlandırılır.

Uzun vadeli mücadele ve tamamıyla hamam böceğinden kurtulmak hedeflendiğinde Entegre Haşereyle Mücadele (IPM) yönteminin prensipleri uygulanmalıdır. Keşifle başlayarak kovma ve sanitasyon dahil tüm kimyasal olmayan yöntemler kullanılmalıdır.

Detaylı bir denetim için iyi bir fener, ulaşılması zor boşlukları incelemek için mekanik ayna gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Alman hamam böceklerinin bulunduğu yerlerde görülen koyu renkli lekeler gibi hamam böceklerinin var olduğuna dair belirtiler aranmalıdır. Diğer belirtiler, hamam böceklerinin yiyecekleri tüketmesi, hamam böceği yumurta kapsülleri ve dökülmüş olan “deriler”dir. Bu tür belirtiler hamam böceklerinin nerede olduğunu belirlemenizde yardımcı olacaktır. Haşere monitörlerinin kullanımı (“yapışkanlı tuzaklar”) hamam böceklerinin faal olduğu yerleri belirlemenizi de sağlayacaktır. Bu monitörlerin kullanımı, hamam böceklerinden tamamen kurtulduktan sonra da devam etmelidir. Etrafta tuzaklar bırakarak ve düzenli olarak bunları kontrol ederek hamam böceklerinin tamamen yok edilmiş olduklarından emin olabilir ve yeni hamam böceklerinin varlığını erken fark ederek nüfuslarının hızlı artışını engellemiş olursunuz.

Hamam böceklerinin saklanma yerleri genellikle yiyecek kaynaklarının yakınındadır. Sıcaklık, yiyecek, nem ve barınma imkanı sunan yerlere bakın. Unutmayın ki hamam böcekleri tahta ya da karton gibi doğal yüzeyleri tercih ederler.

Daha genç olan nimfler, saklanma yerlerinin 60 cm uzağına geçmezler. Erginleri ise yiyecek aramak için saklandıkları yerin en fazla 3 metre ötesine kadar giderler. Yumurta kapsülünü taşıyan dişileri ise yumurta keselerini bırakıncaya kadar hareket etmezler ya da beslenmezler. Şüphesiz, hamam böceklerinin yaşamlarının hangi evrelerinde nasıl hareket ettiklerini bilmek, hamam böceğinden kurtulmak için oluşturulan herhangi bir mücadele planı için büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra, detaylı bir keşif, iyi bir sanitasyon, izolasyon ve böcek ilaçlarının doğru seçimi de önemlidir.

Hamam böceklerinden kurtulmanın yolları 1:  Hamam böceklerinin yuvalarını izole et


İzolasyon (dışarıda bırakma), hamam böceklerinin hareketlerinin kısıtlanması ve saklanma yerlerinin azaltılmasıdır. Hamam böceklerinin harekette oldukları her yeri ortadan kaldırmak ve saklanma yerlerine erişimlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da izolasyon geçerli bir yöntemdir. En önemli hamam böceğinden kurtulma yolu, hamam böceği yuvası olabilecek her yerde izolasyon çalışması yapmaktır.

Örneğin apartmanlar gibi ortak duvarların bulunduğu binalarda, hamam böceklerinin odalar ve birimler arasında hareketini engellemek önemlidir. Alman hamam böcekleri, lavaboların altındaki borular ve boşluklar gibi genellikle ortak duvarların içinden geçerler. Bu boşlukların silikon macunu ve üretan köpüğü gibi maddelerle doldurulması gerekir. Bazı durumlarda, Amerikan ya da doğu hamam böcekleri, binaların dış cephelerinin etrafında ve bitişik binaların içlerinde bulunurlar. Bu tür durumlarda, binanın dış cephesinin hamam böceklerinin binanın içine girmesine imkan sağlayacak noktalar olup olmadığının tespiti ve gerekli tamirlerin yapılması için iyice incelenmesi gerekir.

Benzer şekilde, çatlakları, oyukları ve delikleri kapatarak hamam böceklerinin zamanlarının çoğunu geçirdikleri gizli saklanma yerlerine gidişlerini engellemek mümkün olacaktır. 

Hamam böceğinden kurtulmanın yolları 2: Temizliğine dikkat et !


Temizliğin nihai amacı, hamam böceklerinin yaşam alanlarından tüm su ve yiyecek kaynaklarını kaldırmaktır. Dışarıda bırakmada olduğu gibi bu hedef çoğunlukla gerçekleştirilemese de, tüm yiyecek ve su kaynaklarının ortadan kaldırılmasını sağlamak çok faydalı olacaktır. 

İyi bir temizlik ve yuvalarını izole etme, hamam böceklerini nadiren ortadan kaldırsa da, bu ikisinin beraber uygulanması böcek ilaçlamasının etkinliğini artıracaktır. Eğer kir, yağ ve nem ortadan kaldırılmazsa, bu durum ilaçlamanın etkili olmasını engelleyecektir. Ayrıca yem şeklindeki ilaçlar, başka yiyecek alternatifinin bulunmadığı durumlarda çok daha etkili olacaklardır. Hamam böcekleri sadece yemleri yemekle kalmayacaklar, aynı zamanda yem aramak için daha uzağa giderek ilaçlama yapılmış yerlere maruz kalacaklardır. Aksi takdirde, temizliğin etkisiz olduğu durumlarda, genellikle ilaçlama daha çok yapılır ve böylece daha çok kimyasal kullanılarak insanlar için olası tehlike riskleri arttırılmış olur.

Buhar uygulaması ve süpürme, temizliği sağlamada yardımcı olacak ve hamam böceklerinin öldürülmesini ve fiziksel olarak ortadan kaldırılmalarını sağlayacaktır. Hamam böceklerinden kurtulmak için kullanılan buhar üniteleri ve elektrik süpürgeleri, özellikle ciddi bir istilanın olduğu yerlerde hem kolaylıkla bulunurlar hem de etkilidirler. 

Hamam böceğinden kurtulmanın yolları 3: Hamam böceği İlaçlaması yaptır


Böcek ilaçlarını, talimatlara uygun şekilde kullanmak ve hamam böceklerinin yaşadıkları yerlere mümkün olduğunca yakın uygulamak, en az iyi bir ilaç seçimi kadar önem taşır. Eğer hamam böcekleri bu ilaçlara maruz kalmazsa ya da yem tuzaklarını bulamazlarsa, en iyi ilaçları kullansanız bile sonuç başarısız olacaktır. Hamam böceklerinin saklandıkları yerleri keşfedebilmek için detaylı bir inceleme yapılması gerekir ki yemler hamam böceklerinin yaşadığı yerlere yakın konulsun ve hamam böcekleri de bunları yiyebilsinler.

1980’lerden beri yeni hamam böceği yem ürünleri, hamam böcekleriyle mücadeleyi değiştirmiştir. Birçok değişik markada ve formülde (jelden şırıngayla uygulanan türlerine ya da granüllü taneciklere kadar) üretilen yemler, rutin süpürgelik spreylemesinin ve yem öncesi zamanların sis makinelerinin yerine geçmiştir. Etkin yemlerin bulunmasıyla, sadece süpürgeliklerin ilaçlanmasına dayanan hamam böcekleriyle mücadele yöntemi artık en etkili yöntem olmaktan çıkmıştır.

Her ne kadar yemler, hamam böcekleriyle mücadelede etkin olsalar da, diğer ilaçlarda da olduğu gibi bir ürünün uzun süreli kullanılmaması gerekir. Hamam böceklerinin yemlerden uzak durdukları hatta direnç gösterdikleri (yemleri yedikten sonra hayatta kalabilmeyi becerebilmeleri) bilinmektedir. Hamam böceklerinin direnç problemi, bir böcek ilacını bir kaç ay kullanıp sonrasında benzer olmayan bir ürüne geçmekle ortadan kaldırılabilir. 

Hamam böcekleriyle mücadelede özellikle ağır bir istilanın söz konusu olduğu karmaşık ve hassas durumlarda, bir uzmanın yardımına başvurmak faydalı olacaktır. Çoğu tüketici yeterli derecede temizlik ve dışarıda bırakma yapabilse de, kullanabilecekleri böcek ilaçları, bir uzmanın kullanabileceği ve uygulayabileceği ürünlere kıyasla daha azdır. Hamam böcekleri için özel tasarlanmış toz uygulamalar, mikro kapsül formüller ve böcek büyüme düzenleyicileri gibi ürünler ve ekipmanlar tüketicilerin kullanımına açık değildir. Amerikan ve Alman hamam böceklerinin bulunabileceği evin temelinin etrafı için kullanılan granül ürünler, borik asit tozları, çeşitli sıvı artık böcek ilaçları ve jel ya da konteyner ile beraber gelen hamam böceği yemleri, birçok nalburdan alınabilir ve üzerlerindeki talimatları uygulayan herkes tarafından yapılabilir.

Unutmayın ki, borik asit içeren tozlar, genellikle sıkma şişeler içinde satılır ve doğru kullanılmadıkları takdirde çok fazla ürünü sıkabilirler ve etrafta hoş gözükmeyen ve sonuçta da etkisiz olan toz yığınları yaratabilirler. Bu tozlar, boşluklara ve çatlaklara, incecik hatta gözle zor görülür bir tabaka halinde uygulanır. Jel ve konteynerle birlikte gelen yemler için ise tam tersi geçerlidir. Rafların köşelerine, kenarlarına ve hamam böceklerinin saklandığı lavabo altlarına birçok yem bırakılmalıdır. Yem istasyonlarını, böceklerin istila ettiği bir mutfağa en az bir düzine ya da daha fazla bırakmak gerekir.

Benzer şekilde birçok jel ya da diğer hamam böceği yeminin konulması gerekir. Jel yemleri, azar azar uygulayınız ve silikon dolguyla olduğu gibi devamlı ve yoğun çizgiler şeklinde uygulamayınız. Yemleri, diğer yemlerle birlikte tutarak ya da sprey ürünleri yem istasyonlarının üstünde ya da yakınında uygulayarak kirletmeyiniz. Toz ya da yem uygulaması yapıldıktan sonra sabırlı olmanız gerekecektir. Hamam böceklerinin özellikle toza maruz kalarak ölmesi ve sayılarının gözle görülür şekilde azalması günler sürebilir.

Temizlik ve dışarıda bırakma ile birlikte, günümüzde Alman hamam böcekleriyle mücadele planı, yemlerin ve tozların (borik asit içeren tozlar, silikalar, ince silisli toprak) doğru ve etkin bir şekilde kullanımına ve sıvı böcek ilaçlarının belirli noktalarda çatlaklarda ve oyuklarda uygulanmasına dayanır. Böcek ilaçlaması, hemen her zaman için hamam böcekleriyle etkin mücadele planının bir parçasıdır. Böcek ilaçlarının yanı sıra kimyasal olmayan yöntemlerin de kullanılmasıyla her bir yöntem daha da etkin hale gelir ve hamam böcekleriyle mücadele en üst seviyeye çıkarılmış olur.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •