X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Eyvah! Bitlendim...

Eyvah! Bitlendim...

 • 15.8.2014 13:15:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Bit Nasıl İlaçlanır ve Bit Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Şiddetli kaşıntı yapan ve insandan insana rahatlıkla geçebilen bitler, genellikle insan saçlarında yaşayan ve yumurtalarını burada bırakarak üreyebilen gri renkteki bir asalak böcek türüdür. Çok küçük boyutlarda olan, kanatsız ve kan emerek beslenen bir böcek türü olduğundan dolayı saç derisinde kişiye rahatsızlık verebilmesi mümkündür.

Bitlerin nasıl temizlenip bit tedavisinin nasıl olacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce bitlerin yumurtalarını nerelere bırakıp saçımızı nasıl istila ettikleri ile ilgili daha geniş bilgi vermemiz gerekir. İlerideki yavrularını sirke de dediğimiz yumurtaları ile bırakan bu canlılar, sirkelere nazaran daha zor fark edilebilmektedir. Yani bu canlının sirkesini görmek kendisini görmekten daha kolay olduğundan dolayı eğer kulak arkasında, enseye yakın saç diplerinde ve baş arkasında saç teline tutunmuş haldeki sirkeleri görüyorsanız saçınızda bu canlının yaşadığını düşünebilirsiniz.
 
Sirkeler ilk bakışta size kepek ya da kir gibi görünebilmektedir. Ancak bunlar yıkama ile geçmeyen ve saça tutunmuş halde bulunan yumurtalar olduğundan dolayı etkili bir ilaç kullanılarak öldürülmeleri önem taşır. Sirkelerin bitler ile karşılaştırıldığında ömürlerinin daha uzun olduğunu söylemek ve yaşamsal alanlarının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Bir saç bitinin insan vücudu dışında sadece 48 saat yaşayabildiği ve evcil hayvanlar ya da kumaşlar üzerinde yaşayamadığı görülür. Ancak sirkeler insan vücudu dışında kumaş ve battaniye gibi nesneler üzerinde de 10 ya da 15 gün canlı kalabilmektedir. Bu sebeple bit tedavisi yapılırken sirkelerin de eşyalardan uzaklaştırılması önem taşır. Bu da bu tedavinin geniş bir zamana yayılması üzerinde etkili olur.

Bit Nasıl Oluşur?

Birçok kişi bitlenen kişilerin pis ortamlarda bulunduğunu ve kişisel temizliğini doğru şekilde yapmadığı için bu sorunla karşılaştığını düşünmektedir. Ancak bu düşünce tamamen yanlış olabilmektedir. Çünkü bitler genellikle kirli saç yerine temiz ve sağlıklı saçlarda yaşamak ister. Bitlenmenin yetişkin ya da çocuk olmakla da bir ilgisi bulunmamaktadır.
Bir kişinin bitlendiğini anlamanın en kolay yolu baş ve ense kısmında kaşıntı olup olmaması ve kulak arkası, ense kökü gibi kısımlarda bulunan saçların diplerini kontrol etmektir. Son derece bulaşıcı olduğundan bu durumda olan kişilerin tarak gibi eşyalarının kullanılmaması, aynı yastığı kullanmamak gibi önlemlerin alınması gerekmektedir. Çünkü bu gibi eşyalar aracılığı ile bit, kişiden kişiye rahatlıkla bulaşabilmektedir.

Bit Tedavisi

En ideal bit tedavisi kısa sürede etkili bir temizlik yapabilecek şekilde uygulanan tedavidir. Bunun için de güçlü bit ilaçları kullanılması önem taşır. Bit taşıyan kişilerin tedavisine öncelikle saçlarından başlamak gerekir. Elbette farklı tiplerde bitler de bulunsa sık görülen saç bitleri için içinde permetrin, lindan ya da piretrin bulunan bit öldürücü ilaçların bulunduğu  bit şampuanları kullanmak gerekir.
Bit şampuanını kullanmadan evvel öncelikle saçınızı normal bir şampuanla yıkamalı daha sonra bu şampuanları kullanmalısınız. 10 dakika boyunca saçınızda beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Daha sonra ince bir tarak yardımı ile saçınızda kalan sirkeleri de temizlemeniz gerekir. Bunun sebebi de şampuanın bitleri öldürebilmesi ama sirkeler üzerinde etkili olmamasıdır. Daha sonra 7 ile 10 gün arasındaki bir süre içinde sirkeler çatlayıp yeni bitler olarak ortaya çıkacağından aynı işlemi tekrar uygulamanız gerekmektedir.
 
Şampuanlar dışında saçta kalan sirkelerin temizlenmesi için marketlerde satılan sirkeden bir bardak sirkeye bir bardak su olacak şekilde sulandırarak saçı bu su ile yıkamak da etkili olmaktadır. Saç temizliği yapıldıktan sonra bit tedavisi tamamlanmış sayılmamaktadır. Bundan sonra bitlenen kişinin kulanmış olduğu çamaşırlar, giysiler, yatak örtüleri ve benzeri eşyaların da çok yüksek sıcaklıklarda yıkanıp ütülenmesi gerekmektedir. Bunun dışında kullanılan saç fırçaları ve tarakların da ya çok sıcak sabunlu suda uzun süre bekletilmesi ya da tamamen atılması gerekmektedir.
Eğer kişinin uyurken yanında bulundurduğu ya da çocuksa sürekli oynadığı bir peluş oyuncak bulunuyorsa bunların da koyu renkli kalın bir poşete konularak vakumlanması ve 3 haftaya yakın bir süre boyunca ağzının açılmaması gerekmektedir. Bu şekilde içinde kalan bit ve sirkelerin de ölmesi mümkün olacaktır.

En Etkili Bit İlacı

Özellikle okula giden çocukların anne ve babaların en çok korktuğu konu çocukların bitlenme olasılığıdır. Çünkü her ne kadar kendi çocuğunuzun temizliği ile ilgilenmiş olsanız da insanların toplu olarak bulunduğu yerlerde bitlerin kişiden kişiye bulaşması oldukça kolay olabilmektedir. Bu durum anne ve babaların nasıl önlemler alması gerektiği ile ilgili kafa yormasına neden olmaktadır.
Piyasada bitlerin uzaklaştırılması ve saç teline yapışan sirkelerden kurtulabilmek için pek çok ilaç ve bit şampuanı bulunmaktadır. Anne ve babalar çocuklarında fark etmeden oluşabilecek bu bitlenme riskine karşı evlerinde her zaman bu ilaçları bulundurabilmektedir.

Piyasadaki ilaç ve şampuanlara baktığımızda bit ve sirke yok edici olarak da bilinen Paranit Anti bit Spreyinin en etkili bit ilacı olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Ancak sadece bit ilacı kullanmanın size bu süreçte yeterli olmayacağını da belirtmek gerekmektedir. Kullanacağınız ilaç ya da bit şampuanlarının yanı sıra kişisel temizliğinizi de yapmanız tamamen bitlerden kurtulabilmenizi sağlayacaktır.

Kullanacağınız ilaç hangisi olursa olsun dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle güzel kokulu olması kullanırken sizi ve çevrenizdekileri rahatsız etmemesi açısından önem taşır. Ayrıca saçınızı dolaştırmayıp kolay taranmasını sağlayan bir ilaç kullanmanız saçta bulunan sirkeleri de rahatlıkla temizleyebilmenizi sağlayacaktır. Alacağınız ilacın kalıcı etkiye sahip olması da saça tekrar bit yerleşmesini de engelleyeceğinden bu özelliğe de dikkat etmeniz gerekecektir.

Bit ilacı alırken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında kullanıcı tarafından iyi telore edilmesi ve yan etkileri olmaması gibi özellikler de bulunmaktadır. Ayrıca sadece bitleri değil sirkeleri de yok edebilecek niteliklere sahip olup kullanıcı için zehir etkisine sahip olmaması da önem taşır. Kötü kokulu gazlar ve zehirli maddeler içeren ilaçların kullanılmaması gerekir.

Bit İlaçlama

Bitlerin saçınızdan tamamen kaybolması için bit ilaçlama yapılması önem taşır. Kişisel temizliğinizi ve saçınızı bitlerden arındırdıktan sonra evinizde oturduğunuz koltuktan başınızı koyduğunuz yastıklara, kullandığınız havlulardan kullandığınız yorgan ve battaniyelere kadar her eşyanızda bitlerin ve sirkelerin gezebilmesi söz konusu olduğundan dolayı bu konu ile ilgili bir ilaçlama şirketinden destek almanız faydalı olacaktır. 

Özel üretim olan sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan bit ilaçlama işleminden sonra evinizin bitlerden ve sirkelerden arındırılması mümkün hale gelebilecektir. Aksi halde sadece kişisel temizliğinizi ve kişisel eşyalarınızı temizlemenizin yeterli gelmesi söz konusu değildir. Yastığınızda ya da havlularınızda bulunan sirkeler yumurtalarından çıktıktan sonra tekrar aynı problemleri yaşamanıza neden olabilecektir.

Bir sirkenin insan saçı dışında 15 gün süre ile yaşayabilmesi söz konusu olabildiğinden evinizin ve kendinizin bitlerden arındırılması sonucu tekrar aynı sorunlar baş gösterebilecektir. Kokusu ile sizi rahatsız etmeyen ilaçlar kullanılarak evinizin ilaçlanması sayesinde bitlerden kurtulabilmeniz mümkündür.

Aynı ailede olan kişilerin de kendi kişisel kontrollerini yapmaları ve bulaşıcı olan bu bitlerden kendilerini korumaları önemlidir. Siz fark etmeseniz de küçük bir temas ile kişiden kişiye bulaşabilen bitlerden tamamen kurtulabilmeniz için yapmanız gereken şey tüm ailenin bu arındırma işleminden geçmesi olacaktır.

Söz konusu bit olduğunda sadece saç biti değil diğer bit türleri de olduğundan dolayı bu konuda tek başınıza alacağınız önlemlerin yeterli gelmesi durumunda, bit ilaçlama şirketlerinden haşerelerle mücadelenizde size destek olmalarını istemeniz daha etkili bir yol olabilecektir.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •