X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Jel İlaçlama Nedir? Evdeki Hamam Böcekleri için Etkili midir?

Jel İlaçlama Nedir? Evdeki Hamam Böcekleri için Etkili midir?

 • 15.8.2014 11:36:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Jel İlaçlama Hangi Haşereler Üzerinde Etkilidir?

Böcek jeli de denilen bu ilaçlar, bir tüp içerisinde bulunurlar ve bunlar hamam böceklerini yok etmek için kullanılan çok çekici yemlerdir. En çekici gıda maddelerinin olduğu alanlarda bile (pastane, mutfak vb.) tercih edilmek için tasarlanmışlardır. Tercih edilmesi, aynı zamanda hamam böceği ilacı olan jelin kaliteli olmasına da bağlıdır. Jelin kaliteli bir jel olup olmadığı, jel ilaçlama fiyatları üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Böcek jeli özellikle hamam böceği mücadelesinde en etkili silahtır. Jel ilaçlama yalnızca hamam böceği için yapılır ve karınca, akrep, sinek vb. haşereler üzerinde etkili değildir.

Jel İlaçlama ve Domino Etkisi:

Hamam böceği jeli tipindeki bu ilaçlar, diğer böcek ilaçlarının aksine, temas yoluyla haşereleri öldürmezler. Çok çekici bir yem olduklarından amaç, haşerenin yemesini sağlamaktır. Yemi yiyen hamam böceği hemen ölmez, bir müddet yaşantısına devam eder ve genellikle yuvasında ölür. Hamam böcekleri birbirlerinin ölülerini, kusmuklarını ve dışkılarını yerler. Hamam böceği jelinden etkilenip yuvasında ölen böceği, diğer böcekler hemen yiyecektir. Yiyen böcekler de bir müddet sonra farklı yerlerde ölecektir. Onları diğer böcekler yedikçe döngü devam edecek ve eğer uygulama doğru yapıldıysa, tıpkı bir salgın hastalığın yayılması gibi hamam böceği mevcudiyeti en ücra köşedeki yuvanın kurumasıyla birlikte son bulacaktır.

Jel İlaçlama Nasıl Yapılır?

Jel yemler tespit edilmiş böcek yuvalarının içine ve olabildiğince en yakın yerlerine damlacıklar halinde konulurlar. Böcek yuvalarının bulunması ve hiçbir böcek yuvasının gözden kaçırılmaması, ilaçlamadan maksimum faydayı almak açısından büyük önem taşır. Bu yüzden ilaçlamanın tecrübeli bir teknisyen tarafından yapılması gerekir. Jel ilaçlama ilacı, rastgele belli aralıklarla koyma işi değildir. Gözden kaçırılan her böcek yuvası yüzünden, hamam böceği mevcudiyeti devam edecektir. Örneğin bulaşık makinesinin veya buzdolabının motor aksamına yuva yapmış olan hamam böceğinin yuvasının içinde yüzlerce böcek bulunur. Eğer bu yuva, ilaçlama uygulayıcısı tarafından es geçilirse veya bakmaya üşenilirse (çünkü motor aksamlarına ulaşmak için makineyi ortaya çekmek, vidalarını açmak ve aynı işlemi uygulamayı yaptıktan sonra tekrar etmek gerekir ve bu zahmetli bir iştir) bu yuvadaki böcekler ölmeyecek, diğer yerlerdeki böcekler ölse bile sorun tam olarak kesilmeyecektir. Bunun sonucunda müşteri, problemin bir miktar azaldığını görse de, o yuvadan çıkacak böcekleri ve sorunun tam olarak bitmediğini görerek ilaçlamadan memnuniyetsiz olacaktır. Ne yazık ki o yuva etkilenmediğinden, üreme devam edecek ve kısa süre içerisinde hamam böceği mevcudiyeti eski durumuna dönecektir. Bu yüzden jel ilaçlama, haşerelerin yaşama noktalarını bilen bir ilaçlama teknisyeni tarafından yapılmalıdır.

Jel İlaçlama Hangi Bölgelere Uygulanır?

Jelin uygulanacağı alanlar böcek yuvalarının bulunduğu ve gezebilecekleri yerlerdir. Buralar:
 • Dolap içleri, 
 • Makine motor aksamları, 
 • Elektrik prizleri, 
 • Elektrikli ev aletleridir ki bunlara sıvı ilaç kullanmak alet bozulacağı veya kısa devre yapabileceği için çok zordur.

Jel İlaçlama Öncesi ve Sonrası:  
Jel ilaçlama uygulanış itibariyle en kolay ilaçlama yöntemidir. İlaçlama öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. İlaçlama esnasında ve sonrasında evden ayrılınması ve temizlik yapılması gerekmez. Evcil hayvanlar da mekândan uzaklaştırılmaz. Jel ilaçlama yöntemi tamamen kokusuz olduğundan pencere, kapı gibi yerlerin açılarak mekânın havalandırılmasına gerek yoktur. Eğer ilaçlanacak alanda bebek malzemeleri veya gıda maddeleri varsa, bunları ortamdan uzaklaştırmaya ve koruma altına almaya gerek yoktur.

Jel İlaçlamada Kullandığımız İlaçlar: 

Bayer Maxforce Prime Jel: Jel ilaçlamadan en iyi etkiyi alabilmek ve hamam böceklerinden tamamen kurtulabilmek için, dünya çapında kendini ispatlamış ve güvenilir yemler kullanmak gereklidir. Tekniktürk “Bayer Protection Program” üyesi bir firma olarak % 100 Bayer ürünleri kullanır.

Jel İlaçlamada Maxforce Prime Neden Farklıdır?
 • Maxforce Prime, hamam böceği mücadelesinde kullanılan en iyi hamam böceği yemidir.
 • Hamam böceklerinde oluşabilecek yem çekingenliğini ortadan kaldırır. Karşı konulmaz bir lezzeti olduğu için, ergin ve gelişim aşamasında olan tüm hamam böceği türleri için beğenilerek tüketilir.
 • 0 dereceden –54 dereceye kadar tüm sıcaklıklarda kimyasal yapısını, formunu ve lezzetini mükemmel şekilde korur.

Jel İlaçlama Fiyatları Ne Kadardır?

Eğer evinizde hamam böceği problemi varsa, jel ilaçlama ile sorununuzdan sağlıklı ve ekonomik şekilde rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Jel ilaçlamada fiyatları etkileyen en önemli faktör, kullanılan hamam böceği yemidir. Türkiye’ de satılan onlarca jel markası bulabilmek mümkün olduğu gibi, bunlar, içerdikleri aktif maddelere ve kalitelerine göre fiyatlandırılırlar. Özetle kaliteli ve orijinal aktif maddeye sahip olan ve hamam böcekleri için çekici dolgu maddesi ihtiva eden yemler, daha uzun süre kalıcı ve etkili olduklarından daha pahalıdırlar ve o oranda da sorunu kolayca çözerler. Kalite bakımından daha alt sınıf olarak tabir edebileceğimiz yemler ise, ucuz olmalarına rağmen daha fazla kullanılmaları gerektiğinden, hem de ikinci veya üçüncü ilaçlamaya ihtiyaç duyulacağından, esasında daha maliyetlidirler. Bazı merdiven altı ilaçlama firmalarının patates ve asit borik karışımı yapay böcek ilaçlarını kullandıkları da görülmektedir.

Tekniktürk, "Bayer Koruma Programı" üyesi bir ilaçlama firması olarak yalnızca Bayer' in ürettiği jel ilaçları kullanır ve hamam böceği sorununuzu, tekrarına mahal vermeyecek şekilde çözer.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •