X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evde Güve Kelebeği Olmasının Nedenleri

Evde Güve Kelebeği Olmasının Nedenleri

 • 21.7.2016 18:34:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Evimizdeki Davetsiz Yaratıklar

Güveler, çift kanatlı, pullarla kaplı, kelebeğe benzeyen ufak canlılardır. Türlerine göre renkleri ve boyutları değişen güvelerin bazıları kahverengi, bazıları gri, bazıları da parlak metalik renklerde olabilir. Bu değişiklik sadece morfolojik yapılarında değil; davranışlarında da görülür.

Peki, evde güve neden olur, güve böceğine en çok nerelerde rastlanır ve güve ile mücadele etme yöntemleri nelerdir? 

Güve

Evde sıklıkla görülen güve çeşitleri arasında en çok bilineni ve rahatsızlık vereni giysi güvesidir. Elbise güvesi olarak da bilinen bu güveler, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda, ten renginde, yünlü kıyafetler kadar ipek, saç, tüy, kürk ve keçe gibi malzemelere de düşkünlerdir. Kapalı halde ve havasız şekilde duran eşyalar, yarattıkları nemli ortam sebebiyle güvelerin üremesi için uygun koşul yaratırlar. Çünkü nemli ve karanlık bölgeler güvelerin kendilerini en rahat hissettikleri yerlerdir.

Açıkta Bırakılan Bakliyatlar Güveleri Eve Davet Eder

Açıkta bırakılan un, nohut, bulgur ve bakliyatlar güvelerin beslenmeleri ve saklanmaları için en elverişli ortamlardır. Bunun nedeni ise sinek türü haşerelerin buralara yumurtalarını bırakmaları ve durumun güve oluşumuna yardımcı olmasıdır. Un güvesi ve tahıl güvesi denen güve çeşitleri için açıkta bırakılan gıda ürünleri cennetin bu dünyadaki yansımasıdır.

Lütfen Olmasın: Güve İstilası

Evde güve kelebeği oluşumu başladıysa bunu durdurmak zordur. Mutfak dolaplarına, çekmecelere, giysi dolaplarına yerleşen ve buralara yumurtalarını bırakan güveler, tüm evi çok kısa sürede istila edebilirler.

Güve istilasının başladığını, etrafta uçuşan güvelerden anlayabilirsiniz. Bunlar yetişkin güvelerdir. Bazı güve çeşitleri koza ve dışkı da bırakabilir. Kıyafetlerdeki ve gıda ürünlerinin ambalajlarındaki bozulmalar/delinmeler de evinizde ciddi ölçüde güve popülasyonunun varlığını gösteren işaretlerdir.

Güveden Nasıl Kurtuluruz?

Evdeki güveler nasıl yok edilir, işte uygulamanız gerekenler:
 • Birçok haşere gibi güveler de açık pencerelerden ve kapılardan eve girerler. Bu yüzden kapı altlarını kapatmalı ve pencerelere sineklik takmalısınız.
 • Elbiselerinizi yerleştirirken kirli olmadıklarından emin olmalısınız.
 • Giysilerinizi plastik kaplarda ve valiz içlerinde saklamalısınız.
 • Gardıropların rafları, mutfaklardaki çekmeceler ve mobilya altları gibi bölümleri düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürmelisiniz.
 • En geleneksel yöntem olan kıyafetlerin arasına naftalin yerleştirmek etkili bir yöntemdir, uygulayabilirsiniz.

Kesin Çözüm İçin İlaçlama Yaptırmak Şart

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güve istilası çok kısa sürede gerçekleşen bir durumdur. Böyle bir durumda profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almalısınız. En kaliteli güve ilacını yılların verdiği deneyimle uygulayan Tekniktürk’ten güve ilaçlama hizmeti alarak evinizdeki güvelerden kesin ve en hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •