X KAPAT
Teklif Al
Teklif Al
Hizmet Verdiğimiz Bölgeler
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
Videolar
/ Bilgi Merkezi

Güve

Makaleler
"Güve" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.

Güve Yumurtası Nasıl Olur?

Görüntüleri kelebeğe benzeyen güveler, yiyeceklerimize ve giyeceklerimize zarar veren haşerelerdir. Güvelerin kanatlarında renk pigmentleri yokken kelebeklerinkinde vardır. Güvelerdeki renk pigmentlerinin yerine pullar bulunur. 

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Güveden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Güveler görüntülerindeki benzerlik nedeniyle genellikle kelebeklerle karıştırılsalar da, kesinlikle masum olmayan haşerelerdir. Güve çeşitleri, beslendikleri ürünlere göre un güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi gibi isimler alırlar. Bu ürünlerin üzerine bıraktıkları mikroplarla ve döküntülerle, ürünlerde bozulma ve çürüme gibi hasarlar meydana getirirler. Bu yüzden de güve ile mücadele etmek gerekir. Peki ama nasıl? Güvelerden nasıl kurtuluruz?

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Güve Böceği ile Mücadele Yöntemleri

Güve böceği, ortalama bir haftalık yaşamı boyunca hızla üreyen ve beslendiği yiyeceklerde ve giyecekler üzerinde ciddi hasarlar yaratan bir haşeredir. Un güvesi, tahıl güvesi, elbise güvesi gibi farklı güve çeşitleri mevcuttur. Güveler bu isimleri beslendikleri ürünlere göre almışlardır.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Güveleri Temizlemenin Doğal Yolları

Elbise güvesi, un güvesi ve tahıl güvesi evlerde en sık görülen güve çeşitlerindendir. Güve çeşitleri, isimlerini beslendikleri ürünlere göre alırlar. “Evde güve neden olur?” sorusunu cevaplamıştık, sıra güvelerin nasıl temizlenmesi gerektiğinde. Güve ile mücadele gerekli mi, uçuyorlar işte kendi hallerinde diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü onlar zararsız kelebekler değil, beslendikleri giyecekler ve yiyecekler üzerinde hasar bırakan haşereler

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Un Güvesi ve Zararları

Güve çeşitleri oldukça fazladır. Evlerde en sık görülen güve çeşitleri arasında bulunan un güvesi (Pyralis farinalis), diğer güvelere göre daha koyu renkli, kırmızımsı ve ergindir. Un güvesi un ve undan yapılan hububatlarla ve tahıl ürünleriyle beslendiği için bu ismi almıştır. Bu ürünlerin yanında bisküvi, kuru sebze, kuru meyve ve makarna da sevdikleri yiyeceklerdir.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Evde Güve Kelebeği Olmasının Nedenleri

Güveler, çift kanatlı, pullarla kaplı, kelebeğe benzeyen ufak canlılardır. Türlerine göre renkleri ve boyutları değişen güvelerin bazıları kahverengi, bazıları gri, bazıları da parlak metalik renklerde olabilir. Bu değişiklik sadece morfolojik yapılarında değil; davranışlarında da görülür.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Güve Nasıl Yok Edilir?

Güveler birçok farklı ortamda kendilerine alan bulup yaşayabilirler. İpek, yün ve diğer kumaş çeşitleriyle birlikte odunu da seven güveler için evlerde yaşam alanı bulmak oldukça kolaydır. İki farklı yaklaşımla güvelerle mücadele edebilirsiniz. Birincisi; acil olarak bölgeyi temizlemek ve güvelerden kurtulmak, ikincisi ise tekrar güve sorunu yaşamamak için almanız gereken önlemlere başvurmak...

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Uzman Yardımı
Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Güve ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
E-Sözlük
E-Sözlük
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline klavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •