X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evde Karınca Olmasının Nedenleri ve Kurtulma Yöntemleri

Evde Karınca Olmasının Nedenleri ve Kurtulma Yöntemleri

 • 12.5.2014 00:00:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Karıncaları Evden Uzaklaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Yaz geldiğinde uzun bir kış boyunca evimizde görmediğimiz karıncalar ortaya çıkmaya başlarlar ve bizler de evde karınca neden olur diye düşünmeye başlarız. Bunun sebebini anlamak için, onların yaşam şekillerini, davranış biçimlerini bilmemiz gereklidir. Bunu öğrendikçe karıncaların evimizde neden olduğu ve onları nasıl önleyebileceğimizi anlamış oluruz.

Evde Karınca Olmasının Nedenleri ve Kurtulma Yöntemleri

Karıncalar evimizde neden olurlar?

Karıncalar sosyal böceklerdir. İşbirliği içinde, birbirlerine karışmış bir şekilde birlikte yaşarlar. Kolonilerin sayısı, türlere göre, yüzlerce karıncadan milyonlarca karıncaya kadar değişiklik gösterir. Her koloni içinde, her biri özel fonksiyona sahip farklı tipte karıncalar bulunur. Tüm karınca kolonilerinde, asıl rolü yumurtlamak olan bir veya daha fazla kraliçe vardır. İşte bu kraliçelerin yumurtalarından belirli bir kuluçka süresi sonunda beyaz, kurtçuk benzeri larvalar çıkar ve bunlar daha sonra yetişkin “işçi” karıncalara dönüşürler. İşçiler, kraliçeleri ve büyümekte olan yavruları beslerler ve bakımlarını üstlenirler. Genellikle koloniden uzak mesafelerde su ve yiyecek aramaya giderler. Karıncalar, işçi karıncaların yiyecek ile yuvaları arasında takip ettikleri görünmeyen koku izleri bırakırlar. Birçok türde, karıncaların izi, yuvalarının bulunduğu veya dışarıdan içeri girdikleri yere geri dönmelerini sağlayacak kadar belirgindir. Bu yüzden de, hangi katta oturduğunuza bakmaksızın her dairede görebilirsiniz karıncaları.

Evin içinde fark edilen karıncaların yuvası, muhtemelen dışarıdadır. Dışarıdan evinize nereden girdiklerini belirlemek için, karıncaları takip edebilirsiniz. Muhtemelen eve girdikleri nokta, pencere eşiği, giriş kapısının altı veya dış kaplamanın tesis duvarıyla buluştuğu yer olacaktır. Karıncalar genellikle hatlardan ve köşelerden bir yol takip ederek ilerlerler. İçeride ve dışarıda karıncaların izini takip ederken, özellikle çatlaklara, aralıklara, süpürgelik köşelerine, halı döşemesinin kenarlarının altındaki birleşme şeridine, harç ek yerlerine, temel - kaplama ara yüzü gibi yerlere bakın. Yuva genellikle, tümsekle veya karınca tepesiyle belirginleşmiş olarak toprağın içinde bulunur. Bazen de yuva, malç, çakıl, taş, peyzaj keresteleri, kaldırım altında veya binanın temel duvarını birleştiren çim kenarının altında yer alır. Bazı karınca türleri, nemle hasar görmüş dış kaplamanın veya ahşap kerestenin arka tarafını tercih ederler. Dışarıdaki karınca kolonisinin yerini belirlemek biraz sabır gerektirse de, karınca izlerini gördüğünüz yere sprey sıkarsanız daha hızlı ve kalıcı bir sonuç alırsınız. Karıncaların, içerideki veya dışarıdaki gizli yuvalarını ortaya çıkarmak için, karıncaları baştan çıkarmanın bir yolu da, gözlediğiniz yerin yakınına, küçük bir kartın üzerinde birkaç damla bal veya reçel koymaktır. Karıncalar beslendikten sonra yuvalarına geri döneceklerdir.
Evde Karınca Olmasının Nedenleri ve Kurtulma Yöntemleri

Evde Karınca Olmasının 3 Nedeni!


Karıncaların evinizde olmasına sebep olabilecek en önemli üç neden yiyecek, nem ve bitkilerdir.

Yiyecek: Karıncaların şekerli yiyeceklere olan düşkünlüğünü bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle, yerlerde şekerli yiyeceklerin ve diğer yiyecek maddelerinin bulunmaması ve temiz tutulması çok önemlidir. Hijyenik ortam özellikle mutfakta çok önemlidir ve evinizi karıncalar için çekici kılmayı önlemenin en temel yollarından da biridir. Benzer şekilde, çöp kovalarının ağızları her zaman kapalı tutulmalıdır ve çöpler sık sık dışarı çıkarılıp, dökülmelidir. Bu iki alışkanlık, karıncaları evinizden uzak tutmada büyük bir etki yaratabilir.

Nem: Karıncaların çoğu tatlı yiyecekleri ve diğer böcekleri yemekten hoşlansa da, karıncalar aynı zamanda nemli ve su kaynaklarına yakın yerlere yuvalarını yapmak isterler. Türkiye’de bulunan en yaygın tip karıncalar olan “Küçük Siyah Karıncalar”, özelikle yuvalarını iç alanlarda mutfak ve banyo gibi yerlerde, dış alanlarda ise, nemli, çürümüş veya devrilmiş ağaçlara yaparlar. Bu nedenle, karıncalar yuva yapmak için kendilerine iyi bir yer ararlarken de, hedeflerine nemli ve rutubetli evleri alırlar.

Bitkiler: Evinizin yakınındaki bitkiler karıncaların kolaylıkla içeri girmesine olanak sağlarlar. Çünkü karıncalar ve böcekler, bitkileri evinize girmek için bir köprü olarak kullanabilirler. Aynı zamanda, evinizin yanındaki bitkiler, nemi evin dış cephe kaplaması içinde tutarlar ve bildiğimiz gibi karıncalar nemli bölgeleri çok severler. Bitkiler mümkün olduğu kadar evden uzakta olmalıdır. En iyi sonucu almak için, toprak ile evinizin dış cephesi arasında bir sınır oluşturmanız faydalı olacaktır.
 

Evde Karıncalar Nerelere Saklanırlar?

Binalar, karıncalar için birçok ideal saklanma ve yuva yapma yerini barındırır. Tercih edilen yerler, duvarların, dolapların ve cihazların arkasındaki alanlar, pencere ve kapı çerçevelerinin arkası ve zeminlerin ve beton kaplamaların altıdır. Bu alanların çoğu gizlenmiş olduğundan, bunların kesin yerini saptamak zordur. 

Karıncalar yuvalarını, hem binaların içinde hem de dışında birçok farklı yerde yaparlar. İçeride yuva kuran türler veya yiyecek ya da nem için içeri giren türler, kontrol etmesi en zorlu olanlardır.

Evde Karıncalar Nasıl Önlenir?

Karıncanın oluşmaması için, onları bizimle birlikte yaşamaya iten koşulları ortadan kaldırmak en iyi yollardan biridir. Ancak bir kere evinize o görünmez izlerini bıraktıklarında, bireysel mücadele teknikleri işe yaramayacaktır. Bu usta karıncalara karşı en iyi savunma, kapsamlı bir haşere kontrol planıdır. En iyi korunma için, "Bayer Koruma Programı" üyesi Tekniktürk’ ü arayın ve karıncaların evinizde bulunma amaçlarına uygun olarak, teknisyenlerimizin probleminizi özel olarak ele almasına izin verin.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •