X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Orman kenarında oturuyorum ve sorunum sinekler. Ne yapılabilir?

Orman kenarında oturuyorum ve sorunum sinekler. Ne yapılabilir?

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Orman kenarında bahçeli bir evde oturuyorum ve asıl sorunum sinekler. Bu konuda neler yapılabilir?

Evinizde yapacağınız sinek mücadelesinde market aerosollerine bağlı kalmak, soruna geçici bir çözüm üretir. Bu aerosolleri sprey olarak sıktıkça, havada asılı kalan böcek ilacının mikro damlacıklarının sineğin vücuduna yapışması ile, ortamda bulunan ergin sineklerin ölmesini sağlayabilirsiniz.
Fakat bu aerosollerin kalıcı etkileri olmadığından ve yüzeylere (satıha) değil de, genelde boşluğa sıkıldıklarından, sizin uzun süre rahat etmeniz ve ilerleyen günlerde dışarıdan evinize girebilecek sinekleri yok etmek adına bir çözüm sağlamazlar. Size tavsiyem, evinizin içinde bu aerosolleri kullanmak yerine, çalıştığınız ve işinde profesyonel ilaçlama firmasından evinizde kalıcı, etkili sinek ilaçlaması yapmasını isteyin. Ama bu ilaçlama türünün, asla yetersiz firmaların size hemen önerecekleri sisleme olmaması lazım. Önerdiğim ilaçlama metodunda, kalıcı etkili ilaç evinizde sineğin konabileceği duvar, tavan gibi bölgelere uygulanır. İçeri giren sinek bir müddet uçtuktan sonra mutlaka bir yere konacaktır ve bu satıh da ilaçlıysa bingo! Hemen ölecektir. Bu metot ile, ilacın kalıcılık etkisi boyunca (maksimum 30 gün) evinizde altta yazdığım önlemleri almamış olsanız bile, rahatça oturmanız ve uyumanız mümkün.

Orman kenarında oturuyorum ve sorunum sinekler. Ne yapılabilir?

Sivrisinekler ve Karasineklerden Kurtulmak İçin

Evinizde size rahatsızlık veren sivrisinekler ve karasineklerden kurtulmak için uygulanması gereken üç yol vardır. Öncelikle “bataklığı kurutmak” deyiminden yola çıkarak, daha geniş kapsamlı ve kalıcı çözüm için, sivrisineklerin ve karasineklerin üreme merkezlerini kontrol altına almak gerekir. Üreme merkezleri, basitçe sivrisinekler için durgun dalgasız sular, karasinekler için çöpler, organik atıklar ve gübrelerdir. Bu satıhlara bırakılan yumurtalardan uygun süre sonunda milyonlarca sinek çıkar. Bir varil durgun suda üreyen sivrisinek popülasyonunun bile bir mahalleyi son derece rahatsız edebileceğini söylemeliyim. En az 3 km çaplık bir alanı kapsayan üreme vasatlarında, belediyeler tarafından yapılacak larva gelişimini önleyici larvasit ilaçlamaları, o bölgedeki popülasyonun önlenmesini sağlayacaktır. Bu mücadele düzgün yapılmadığı takdirde, ergin hale gelen sinek kanatlanacak ve 3 km çap içinde ve hatta rüzgârı arkasına alırsa 5 km çap içinde yaşayan insanlara rahatsızlık verecektir. Asıl mücadele metodu bu olması gerekirken, sizin bu mücadele içinde bir rolünüzün olması mümkün değildir.

Orman kenarında oturuyorum ve sorunum sinekler. Ne yapılabilir?

Şimdi gelelim sizin yapabileceklerinize... Herhangi bir sinek türünün kontrolü, kaynağı bulmayı ve doğal ortamın değiştirilmesini gerektirir. Evinizin bahçesinde durgun su, kontrolsüz gübrelik alan ve fazla beklemiş çöp bulundurmamakla işe başlayabilirsiniz. Evinizin ve varsa bina içine açılan garaj vb. kapıları sürekli kapalı tutmalı ve açık unutulmasını önlemek amacıyla otomatik kapanabilen mekanizmalarla donatmalısınız. Yine açılabilen bütün pencerelerinize sineklik takılması, sineği dışarıda tutabilmek için harika bir yol olacaktır. Bu size böcek ilacı olmadan sineklerle ilgili olarak uzun süreli bir çözüm sağlayacaktır. İçeride ihtiyaç duymanız halinde, çeşitli yerlere yerleştirilecek UV ışığı tuzaklarıyla aldığınız önlemlere karşı, içeri girmeyi başaran sinekleri kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Tuzağa düşürülen herhangi bir böceğin türünü çalıştığınız ilaçlama firması ile doğru tespit ederseniz, böylelikle düşmanınızın ne olduğunu bilir ve daha bilinçli mücadele yapabilirsiniz.

Orman kenarında oturuyorum ve sorunum sinekler. Ne yapılabilir?

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •