X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Hamam Böcekleri Uçar mı?

Hamam Böcekleri Uçar mı?

 • 23.10.2014 18:39:00
 • Makale
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Uçan hamam böceği türleri de vardır!

Uçan bir hamam böceği görürseniz şaşırmayın; hamam böcekleri hem uçar hem de kaçar! 

Uçan hamam böceği fikrine pek alışık olmasak da bazı hamam böcekleri maalesef uçabilme özelliğine de sahiptir. Hamam böcekleri davranış olarak genellikle aynı özellikleri gösterseler de pek çok farklı türleri vardır.
Birçok hamam böceği türünün kanatları bulunur ama pek az hamam böceği uçabilir. Hamam böceği denildiğinde ilk akla gelen sağda solda çok hızlı bir şekilde koşuşan böcekler olsa da kanatlı hamam böceği diye bir gerçek de vardır ve bu yüzden bazı hamam böcekleri çok hızlı koşabildikleri gibi uçma yeteneğine de sahiptirler.

Uçan hamam böceği türleri

Avustralya hamam böceğinin çok güçlü kanatları vardır. Florida gibi sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, görünüşü Alman hamam böceğine benzeyen Asya hamam böceği de uçuş yeteneğine sahiptir. Parlak yeşil renkli Küba hamam böceği de hızlı bir şekilde uçabilmektedir.

Türkiye’de en çok görülen hamam böceği türleri arasında yer alan Amerikan hamam böceği de uçabilen hamam böceği türleri arasında bulunmaktadır. Amerikan hamam böcekleri gitmek istedikleri yere jet hızıyla koşabildikleri gibi uçarak da ulaşabilirler. Hem dişi hem de erkek Amerikan hamam böceklerinin uçma yeteneği vardır. 

Amerikan hamamböceği (Periplaneta Americana) yavrularının kanatları yoktur. Büyüdükçe kanatları gelişir ve uçabilme yeteneğine kavuşurlar. Yetişkin Amerikan hamam böceği yaklaşık 50 mm uzunluğundadır. Bu da bir böcek için oldukça büyük bir boyuttur. Amerikan hamam böcekleri kırmızımsı kahverengi ve akaju rengindedirler. Başlarının arkasında sarı bir şerit bulunur. Görünümleri sebebiyle kolayca tanınan Amerikan hamam böceklerini uçarken gördüğünüzde uçan şeyin garip bir sinek olmadığını bilin, o bir hamam böceği!

Amerikan hamam böcekleri genellikle koloniler halinde yaşarlar ve yaşam süreleri yaklaşık 15 aydır. Diğer hamam böcekleri gibi sıcak ve nemli bölgeleri severler. Evlere yiyecek aramak için giren Amerikan hamam böceklerini banyoda, mutfakta, her yerde görebilirsiniz. Yere düşen yiyecek kırıntıları dışında evcil hayvanların yemleri de hamam böcekleri için birer ziyafettir.

Uçan ve kaçan hamam böceklerine kesin çözüm

Hamam böcekleri uçsa da uçmasa da taşıdıkları mikroplarla insanlara ve hayvanlara hastalık bulaştırırlar. Evinizde hamam böceği tespit ettiyseniz ondan alışılagelmiş ilkel yöntemlerle tamamen kurtulmazsınız. Çünkü yumurtaları evin dip köşe yerlerine bırakılmıştır ve yavrular kısa sürede öldürdüğünüz hamam böceklerinin yerini alırlar. Bu yüzden profesyonel ilaçlama firmalarına başvurmalı, hamam böceği istilasını en kısa zamanda sonlandırmalısınız. Tekniktürk sürekli yatırım yaptığı teknik alt yapısı, uzman teknisyenleri ve deneyimi ile hamam böceklerini kalıcı bir şekilde yok eder.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •