X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evde Evcil Kuşlar Varken İlaçlamanın bir Zararı Olur mu?

Evde Evcil Kuşlar Varken İlaçlamanın bir Zararı Olur mu?

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Evde evcil hayvan olarak beslenen kuşlar varken yapılacak ilaçlamanın bir zararı olur mu?

Gerçek, halk sağlığı alanında kullanılan böcek ilaçlarının (bazı firmaların denetimsizlikten kullandığı zirai ilaçlar dışında) çoğunluğu doğru uygulandığında, kuşlar için hiçbir risk arz etmediğidir. Fakat benim tavsiyem kuşların böcek ilacı uygulamaları sırasında evden uzaklaştırılmalarıdır.
Hem oldukça pahalı olan egzotik türleri, hem de pahalı olmasa da manevi olarak önemi büyük olan kuşları düşününce, bence önlem almak sonradan pişman olmaktan daha iyidir. Bu sebeple kısa süreliğine de olsa kuşunuzu evden uzaklaştırmalısınız. Bunu ilaçlama profesyonellerine de tavsiye ediyorum. İlaçlama firmasının ya da kullanılan ürünlerin hiçbir suçu olmamasına rağmen, eğer kuş rahatsızlanmaya başlarsa suçlanacak kişi yine siz olacak, itibarınız ve güvenilirliğiniz sarsılacaktır.

Evde evcil kuşlar varken ilaçlamanın bir zararı olur mu?

Böcek İlaçlama Uygulaması ve Evcil Hayvanlar

Birçok böcek ilacı talimatnamesinde, uygulama esnasında bütün evcil hayvanların alandan uzaklaştırılması gerektiği belirtilir. Bu yüzden ilaçlama firmanızdan kullanacağı ilacın talimatnamesini isteyerek okumalı ve gereklilikleri incelemelisiniz. Eğer evdeki hayvanlarla ilgili ciddi endişeleriniz varsa, firmanızdan kendinize ürünle ilgili daha detaylı bilgi vermesini istemeli ve gerekirse veterinerinizin ürünü incelemesi için talimatnamenin bir örneğini almalısınız. Burada önemli olan, ilaçlama uygulamasına geçmeden bütün gereklilikleri inceleyerek anlamak, sizin, evcil hayvanınız ve ilaçlama profesyoneli için geri dönüşü mümkün olmayan yola girmeden önlem almaktır.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •