X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Cırcır Böceğinden Rahatsız Müşteriler için Böceklere Ne Yapmalı?

Cırcır Böceğinden Rahatsız Müşteriler için Böceklere Ne Yapmalı?

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Cırcır böceklerinden rahatsız olan müşterilerim var. Doğada ne işe yarar ki şu cırcır böcekleri?

Bu gerçekten de üstünde düşünmek için eğlenceli bir soru ve cırcır böcekleri ile ilgili bunu soran ilk kişi siz değilsiniz. Doğadaki dengeyi düşündüğümüzde, tabiat ana içindeki bütün varlıkların bir amaca hizmet ettiğini söylemeliyiz. Bu denge sağlam temeller üstüne kurulmuş olsa da, zaman içinde kuraklıkla, selle, yangınla, buzul çağla, kıtaların kaymasıyla ve diğer jeolojik olaylarla sürekli ve büyük değişiklikler yaşar.

Cırcır böceğinden rahatsız müşteriler için böceklere ne yapmalı?

Tabiatın Doğal Dengesi

Tabiatın doğal dengesi içerisinde birçok canlı için yerine getirdikleri özel bir "görev" bulabiliriz. Avcı böcekler, sayılarını kontrol altında tutmak için diğer böcekleri yerler. Termit, halı böceği veya kurtçuk gibi geri dönüştürücüler, ölü şeylerin içinde hapsolmuş besinler ileride kullanılabilsin diye bu leşlerle beslenirler. Arılar, kelebekler ve birçok böcek, çiçeklerin döllenmesi ve tohum vermesi için bir çiçekten diğerine polen taşır. Polenin oradan oraya taşınması bile, bitkilere genetik materyal değiş tokuş etme ve türlerini güçlü ve sağlıklı tutma şansı veren bir uyumdur. Bazen bitkileri yiyen bir böcek gördüğümüzde bu böceğin çevreye ne gibi bir katkısı olduğu konusunda tereddüde düşeriz. Bazen, mesela çekirge sürüleri yollarındaki bütün yeşil şeyleri tükettiğinde, bu otçul yaşam tarzı zarar verici görünebilir. Kabuk böcekleri çam ağaçlarındaki milyonlarca alanı yok ettiğinde şok oluruz. Ancak eğer bunlar milyonlarca yıldır yaptıkları gibi vatanlarında görevlerini yerine getiren yerli böceklerse, doğal ortamlarının bu davranışa uyum sağladığını ve bundan faydalandığını düşünmeliyiz. Yani orman ağaçlarının ölümü, yeni ağaçlar için besin kaynağı olarak toprağa yeniden dönüştürülecek ölü ağaçlar yaratılmasına yardım eder. Bu, ormandaki fazla kalabalığı önlemek için alan açar ve kalan ağaçları güçlendirir. Kabuk böcekleri zaten kötü durumda olan en zayıf ağaçlara saldırırlar. Bence bunu çoğunlukla en zayıf avı yiyen Afrika' daki avcı aslanla da aynı kefeye koyabiliriz. Neden sadece sorun yaratıyorlarmış gibi görünen sinekler, keneler, tahtakuruları, pireler ve bütün diğer parazitler var ki? Büyük resme baktığımızda bu belki de doğa için hastalıklı olan sürüleri ayırmak ve hayvan nüfusunun çok yüksek sayıları nedeniyle sorunlara neden olmalarını engellemek anlamına gelebilir. Cırcır böcekleri gibi bitkilerden beslenen böcekler, bitkilerin devamlılığını sağlamak için bitki yapraklarını budayarak bitki örtüsünün çok yoğun olmasını engellemeye yardımcı olurlar. Böylece, bu bölgedeki bütün çevre düzgün bir şekilde işler. Sinek larvasının, sudaki organik maddelerle beslendiğini ve suyu temiz tutmaya yardım ettiğini herkes bilmeyebilir. Küçük balık sinek larvasıyla beslenmek için, büyük balık küçük balıkla beslenmek için, kartallar büyük balıklarla beslenmek için ve leşçil kurtçuklar bu hayvanlarla tekrar beslenerek öldüklerinde süreci tekrar başlatmak için vardır. Özellikle insani duygularımızı, ihtiyaçlarımızı ve eşitlik konusundaki isteklerimizi dile getirdiğimizde bu oldukça felsefi bir soru. Bazı kültürler cırcır böceğinin ötüşünü gerçekten çok severler ve evde bir tane cırcır böceğinin olmasının iyi şans getireceğine inanırlar. Bazı kültürler için ise bu, sadece geceleri bizi uyutmayan rahatsız edici bir ses olabilir.

Tabiatın yüce dengesinden öğrendiğimiz diğer bir şey de, en küçük organizmanın bile kendi çevresinde büyük bir rolü olabileceği ve bu organizmayı tamamen yok etmenin bütün çevre için önemli ve istenmeyen sonuçlara neden olabilecek zincirleme reaksiyonu başlatabileceğidir. Örneğin bazı yağmur ormanı ağaçlarının varlığı, özellikle bu ağacın meyvesini yiyen ve dışkıladıkça bu ağaçların tohumlarını dağıtan belli başlı yarasa veya kuş türüne bağlıdır. Bu kuşu kaybetmek, ağacı kaybetmektir ve ağacı kaybetmek ormanı kaybetmek demektir. Eskilerin söylediği gibi bir nal bir at kurtarır. İlginç sorunuz için teşekkür ederim.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •