X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Evimde küçük böceklerin olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?

Evimde küçük böceklerin olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?

 • 10.2.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Gözlerimle şu ana kadar görmüş olmasam da evimde bazı küçük böceklerin olduğunu düşünüyorum. Bu böcekler ne olabilir?

Sizin yerinizde olsaydım ilaçlama firmasından bu sorunu çözmek için ilaçlama yapmaları yerine, ısırıldığımı düşündüğüm bu gizemli böceği bulana kadar evimde keşif yapmalarını isterdim. 
Benim buradan, evinizi hiç görmeden küçük, beyaz, uçan ve ısıran böceğin ne olduğuyla ilgili bir şey önermem mümkün değil. Burada sorun aslında bu beyaz böcekleri görmediğiniz ve ayrıca pirelerle ilgili bir kanıt da olmadığı için, yapılan ilaçlamaların aslında işe yarayıp yaramadığı anlayamamanız. Belki de gerçekten evinizde bazı küçük ve görülmeyen böcekler yoktur ama siz olduğunu hissediyorsunuzdur. Bu fikre alışmak sizin için zor olabilir. Çünkü siz kendinizi çoktan evinizde bir şeylerin olduğuna inandırmış ve problemi çözmesi umuduyla ilaçlama yapılmasını istemişsinizdir. Ne olursa olsun herhangi bir haşere türüne müdahale etmeden ya da diğer kontrol önlemlerini almadan önce, haşerenin gerçekten var olup olmadığını belirlemek ve evinizde keşif yaptırmak en doğru yol olacaktır.

Evimde küçük böceklerin olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?

Böcek İlaçlamada Keşfin Önemi

Tespite, evin birçok bölgesine yapışkan böcek tuzakları koyularak başlanmalı. Tuzaklar evin etrafında ayakla ezilmeyecekleri ama oradaki zararlı her neyse yakalanacağı stratejik noktalara koyulmalıdır. Birkaç gün sonra bu tuzaklar toplanmalı ve üstlerinde bir şey var mı diye görmek için mikroskopla incelenmelidir. Profesyonel ilaçlama şirketlerinin ofislerinde, bakılan şeyi birkaç yüz kere büyütmenizi ve yapışkan tuzakların kolay bir şekilde taranmasını veya küçük böceklerin ne olduklarının doğrulanmasını sağlayan mikroskoplar bulunmalıdır. Kurulan yapışkan tuzaklar müdahale etmeyi gerektirecek hiçbir şey yakalamamışsa, bu o zaman kesinlikle ilaçlama hizmeti almanıza gerek olmadığını gösterir. Eğer hala aynı ısırılma, derinin üzerinde bir şeylerin dolaştığı hissi devam ediyorsa bir cilt doktoruna muayene olunmasında fayda vardır. Bunu sizin için söylemiyorum ama tıpta “Ekbom Sendromu” olarak geçen bir durum mevcuttur ve bu psikolojik tabloda kişi, derisinin altında bakteri, parazit ya da böceklerin yaşadığını düşünür ve bu duyguyu zihninden atmakta zorlanır. Bu belki sizin durumunuz için geçerli olmayabilir ama böyle durumlarda çözüme, yukarıda anlattığım gibi bilimsel ve analitik denemelerle ulaşılmalıdır.

Evimde küçük böceklerin olduğunu düşünüyorum. Sizce ne olabilir?

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •