X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi / Kuş akarları nedir ve onlardan kurtulmak için neler yapabiliriz?

Kuş akarları nedir ve onlardan kurtulmak için neler yapabiliriz?

 • 10.02.2014 00:00:00
 • Soru-Cevap
 • Google+'da takip edin
  Uzmana Danış

Kuş akarları nedir ve onlardan kurtulmak için neler yapabiliriz? Kuş akarları yaşadığımız yere nasıl gelirler?

Kuş akarları, kırlangıç, serçe, güvercin, kumru gibi genellikle binaların içinde ve dışında yuva yapan kuşlarla alakalı akarlardır ve binalara da büyük ihtimalle bu kuşlar tarafından getirilirler. Bu yüzden kuşların binalara yuva yapmalarını ve barınmalarını engellemek, ilaçlama hizmetinin bir parçası olmalıdır. Tekniktürk’ ün ürettiği kuş yakalama kafesleri bu amaç dâhilinde hayvana hiç zarar vermeden yakalamak ve uzak bir yere bırakmak amacıyla kullanıldığında harika bir çözümdür.

Kuş akarları nedir ve onlardan kurtulmak için neler yapabiliriz?

Binaların içinde bulunabilecek çok çeşitli küçük akar - mite türleri vardır. Bunlar gıdalarla ve nemle alakalı küf ve tahıl akarları, kuş ve farelerle alakalı akarlar, toz akarları ve çeşitli bitki akarlarıdır. Çoğunlukla insanlar evlerinde, iş yerlerinde, yataklarında, kanepelerinde akar olduğuna inanabilirler. Çünkü bir şeyin üstlerinde yürüdüğünü hissederler ya da ısırıldıklarına inanırlar. Akarların da var oldukları bilindiğinden ve görülemeyecek kadar çok küçük olduklarından akarları suçlayabilirler.

Kuş Akarlarıyla Kimyasal ve Hijyenik Mücadele

Yapılması gereken mücadele metotları, kimyasal ve hijyenik olarak ikiye ayrılabilir. Öncelikle odalardaki yüzeyleri, bütün çatlakları, yarıkları, kanepe ve yatakların ara bölgelerini baştan aşağı temizlemek için, günlük olarak elektrik süpürgesiyle süpürmeyi tavsiye edebilirim. Akarlar gün içinde genellikle yarıklarda saklanırlar, bu nedenle her ne kadar toz torbasının veya haznesinin içinde yaşayabilseler de onları yok etmek için elektrik süpürgesi işe yarayacaktır. Akarları öldürmek için toz torbasının çıkarılıp muntazam olarak temizlenmesi ya da buzluğa konması iyi bir fikir olabilir. Mümkün olan bütün yüzeyleri günlük olarak alkol gibi bir dezenfektanla silmek, açıktaki akarları da yok edip öldürecektir. Siz akarlara karşı hijyenik bir savaş yaparken ve akarların evinizde yaşayıp çoğalmasına sebep olan şartları değiştirirken, profesyonel bir ilaçlama şirketinin de kimyasal olarak güçlü yüzey dezenfektanlarıyla bu savaşa müdahil olması, ibreyi tamamen sizin lehinize çevirecektir.

Kuş akarları nedir ve onlardan kurtulmak için neler yapabiliriz?

Kuşlardan taşınan akar – mite türlerinin sizi ileride tekrar rahatsız etmesini istemiyorsanız, binanın iç veya dış alanlarına kuşların yuva yapmasını önlemeniz gerektiğini unutmayın. Ama bu kuşların içinde, yumurtalarının üzerinde yatanlar veya yavruları olanlar varsa, bu kuşlara zarar vermemek için çok dikkatli olmanız gerekir. Bu kuşlar yavrularını büyütüp yuvadan uçurana kadar yuvalarını bozmamanızı ve rahatsız etmemenizi özellikle öneririm. Böylece tabiatın dengesini bozmadığınız gibi, sevap da kazanacağınıza emin olabilirsiniz. Gelecek sene tekrar aynı yeri kullanmalarını engellemek için, bu bölgelere bazı yuva yapmalarını önleyici malzemeler koyabilirsiniz.

ETİKETLER

 • Adres:
  Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
 • E-posta:
 • Telefon:
  Çağrı Merkezi: 444 85 65
  Faks: 0216 386 52 65
 •