X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Haşere Rehberi / Akrep / Akrepler Ne Kadar Yaşarlar?

Akrepler Ne Kadar Yaşarlar?

Akrep


Akreplerin ortalama Ömrü ne kadardır?


Akrepler diğer eklembacaklılardan farklıdırlar. Büyüme hızları oldukça yavaştır ve bir akrebin olgunlaşması bir ile altı yıl arasında bir süre boyunca devam eder. Genellikle üç ile beş yıl arasında bir ömürleri olsa da bazıları 10 hatta 15 sene kadar yaşayabilirler.

Dişi akrepler, yumurtaları döllenmeden sonra gelişmeleri tamamlanıncaya kadar içlerinde tutarlar. Yavru akrepler annelerinin bedeninden çıktıktan sonra annelerinin sırtına çıkarlar ve ilk kabuk değiştirmeleri bitinceye kadar orada kalırlar. Yavrular, annelerinin sırtından indikten sonra bağımsızlıklarını kazanırlar. İlk kabuk değiştirmeden sonra annelerinin sırtından inerler ve etrafa dağılırlar. Yetişkin bir akrep haline gelinceye kadar altı kere daha kabuk değiştirirler.

Akrepler gececidirler. Geceleri avlanırlar ve zehirlerini kurbanlarını paralize etmek ya da öldürmek için kullanırlar.

Gündüzleri yuvalarında ya da enkazlarda, tahtaların, taşların ve ağaç kabuklarının altında, binaların zeminlerinin altında ve döşeme altı boşluklarında saklanırlar. Ayrıca evlerin içinde, ahşap doğramaların çatlaklarında ve yarıklarında, süpürgeliklerin arkasında, dolaplarda ve tavan aralarında ve duvarların içinde yaşarlar. İyi yalıtılmamış pencerelerden ve kapılardan içeriye girerler.  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •