X KAPAT
Teklif Al
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
/ Bilgi Merkezi

Böcek

Teklif Al
Teklif Al
İnternette ya da web sitemizde böcek ilaçlama, su deposu temizliği ve canlı yakalama kafesleri ile ilgili araştırma yaparken, kimi sektörel sözcüklerle karşılaşabilirsiniz. Sözlük, sizin için sektörümüzün diline kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır. Düzenli içerik güncellemesi yapılan web sitemizde, sözlük de ihtiyaç dahilinde bu güncellemeye tabi tutulur. İçeriklerden maksimum fayda amaçlanırken, sözlük bölümü de size yardımcı olmayı hedefler.
Makaleler

"Böcek" Etiketiyle Yayınlanmış Makaleler ve Soru-Cevaplar

Tespih Böceği Neden Olur ve Nasıl Yok Edilir?

Tespih böcekleri adlarını, tehlike hissettikleri anda yusyuvarlak bir şekle bürünme özelliklerinden alırlar. Tanımadıkları, beklemedikleri bir temas sonrasında kendilerini yuvarlak şeklinde kapatıp, yuvarlanabildikleri kadar yuvarlanarak orayı terk ederler. Dahil olduğu takım “yedi çift bacaklı, kabuklu takım” olan tespih böcekleri, hem suda hem de karada yaşayabilirler. Ayrıca bu ilginç yeteneğe sahip böceklerin fosillerine 300 milyon yıl önceki dönemlerde rastlanıyor. Yani, tespih böcekleri gerçek dünyalılar!

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Kan Emen Böcek Türleri

Kan emerek beslenen böcek türleri, insanlar ve hayvanlar için tehlike arz eden böcek türleridir. Çünkü kanınızla temas ediyorsa mutlaka bir hastalık bulaştırma riskleri de bulunuyor demektir. Sineklerden kenelere, Türkiye’de yaşayan kan emici böcekleri bir araya getirdik ve onlardan nasıl korunmanız gerektiğini anlattık.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Dünyadan İlginç Böcek Türleri

Baştan söyleyelim; bu böcekler Türkiye’de yaşamıyor, karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yok ama onları tanımanızda fayda var. Dünyayı gezerken karşınıza bunlardan biri çıkarsa arkanıza bile bakmadan kaçın çünkü bu böcek türleri aynı zamanda dünyanın hem en ilginç hem de en tehlikeli böcekleri. Türkiye’de yaşamıyor olmalarının rahatlatıcı etkisiyle birlikte, bu tehlikeli türlerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlattık!

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

En Tehlikeli Böcek Türleri

Ekosistemimizde büyük önem taşıyan böcek türleri sayı olarak milyona ulaşıyor. Yeryüzünü paylaştığımız böceklerin büyük bir çoğunluğu zararsız olsa da, bazıları hastalık veya zehir taşıyor. Çeçe sineğinden, termite kadar en tehlikeli böcek türlerini anlattık. Umarız, evinizde hiçbiriyle karşılaşmazsınız. Karşılaştığınız durumlarda da hemen profesyonel böcek ilaçlama firması Tekniktürk’ü arayın ve sizin için çaresine bakalım.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Bilimi Nedir?

Böcek biliminin genel adı entomolojidir. Böcekler üzerinde yapılan tüm bilimsel çalışmaları kapsar. Böceklerin tamamı, hayvan türlerinin %80’inden fazlasını oluşturur. Ayrıca bu canlıların hayatımız üzerindeki etkileri de oldukça büyüktür. İnsan yaşamını destekleyen ekosistemin kocaman bir parçasını böcek türleri oluşturur. Taşıdıkları polenlerin gıda üretimindeki etkisi de görmezden gelinemeyecek kadar önemlidir. Ayrıca haşere kontrolü, atık ayrıştırma gibi konularda da böceklere bağlı olarak hareket edilir. Elbette onların ekosistemdeki yararları çok büyüktür; fakat böceklerin depolanan ürünler, bitkiler, tarlalar, ormanlar ve binalarda milyarlarca dolar kayıplara neden oldukları da bir gerçek. Böceklerin taşıdığı hastalıklar, dünyada milyonlarca insanı etkiler.

Serdar AYDEMİR
Serdar AYDEMİR
Uzmana
Danış

Böcek Alerjisi, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Birçok insan böcek sokması durumu ile karşı karşıya kaldığında çok da şiddetli olmayan tepkiler verir; en azından fiziksel tepki olarak. Çoğu zaman hafif bir kızarıklık, şişme, kaşıntı yaşanır ve bu belirtiler yaklaşık 1 saat içinde kaybolur. Fakat böcek alerjisi söz konusu olduğunda bu belirtiler çok daha şiddetli, uzun süreli ve en kötüsü de tehlikeli olur.

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Mutfaktaki Böceklerden Nasıl Kurtulurum?

Siz onların küçük olduklarına bakmayın; böcekler zor yaşam koşullarına ve uzun süreli açlığa birçok canlıdan daha fazla dayanıklılar. Ama neden mutfak gibi yiyecek deposu yerler varken kendilerini zora sokup aç kalsınlar ki?

Erhan ÖZDEMİR
Erhan ÖZDEMİR
Uzmana
Danış

Uzman Yardımı
Sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından cevaplanan sorulara ulaşabilir, Böcek ilgili sorunuzu uzmanlarımıza iletebilirsiniz.
  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •