X KAPAT
Teklif Al
Teklif Al
Hizmet Verdiğimiz Bölgeler
Hizmet Bölgelerimiz
Ev Zararlıları Uygulaması
Ev Zararlıları Uygulaması
Canlı Yakalama Kafesleri
Canlı Yakalama Kafesleri
Videolar
Videolar
/ Haşere Rehberi / Akrep / Akrebin Anatomisi

Akrebin Anatomisi

Akrep


Bütün yaygın akrepler, sefalotraks ve karın bölgesi olmak üzere iki kısımdan oluşurlar.

Sefalotoraks, akrebin kabuğunun, gözlerinin, keliserin ya da ağzının bulunduğu baş, kıskaç ya da pençelerinden ve dört çift yürümek için ayaklardan oluşur.

Bu pençeler ya da kıskaçlar akrebin en belirgin özelliğidir ve akrepler tarafından avlarını yakalamak ya da kendilerini yırtıcı hayvanlara karşı korumak için kullanılırlar.

Akrepte opistozoma, ya da karın, mezozoma ve metazoma olmak üzere iki parçaya ayrılır. Mezozoma yedi, metazoma ise beş bölümden oluşur.

Karnın ön yarısını oluşturan mezozomada altı segment bulunur. Birincisi, bir çift vestijiyal ve jenital operkulum denilen yapıyı oluşturan değişime uğramış uzantılardan oluşan cinsel organlardır. İkincisi pektin olarak da adlandırılan tüylü duyumsal bir organdır. Diğer kalan dört parça ise her bir akciğeri içerir. Bütünsel olarak mezozoma, üst yüzeyde kitinli bir plaka olan tergitlerden oluşur. Alt yüzey ise sternit denen sternumu oluşturan ventral plakalardan oluşur.

Karnın diğer yarısını oluşturan metazoma ise kuyruğu içerir. Akrebin kuyruğunun altı segmenti vardır ve kuyruğun en sonunda anüsü ve iğnesi bulunur. Telsonunda zehir bezlerinin ve hipodermik aküleusun ya da dokunaçların, bulunduğu bir kesecik vardır. Bazı akrepler, genetik bir anormallik sonucu, iki kuyruklu doğarlar.

Akrebin üst derisi, vücudunu kaplayan sert bir zırhtır. Dengeleme organları görevini gören tüylerle kaplıdır. Ultraviyole ışığın altında floresan yeşil bir renge bürünürler.  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •