/ Bilgi Merkezi / Depomuzda örümcek var. İlaçlatsak malzemelere bulaşır mı?

Depomuzda örümcek var. İlaçlatsak malzemelere bulaşır mı?

Sterilize edilmiş depomuzda örümcekler var. İlaçlama yaptırırken malzemelere bulaşmasından korkuyorum. Ne önerirsiniz? Serdar AYDEMİR
Uzmana Danış
Soru-Cevap

Sterilize edilmiş depomuzda örümcekler var. İlaçlama yaptırırken malzemelere bulaşmasından korkuyorum. Ne önerirsiniz?

Sizinki gibi bir işletmede ilaçlama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bu sterilize edilmiş malzemelere herhangi bir böcek ilacının bulaşmamasıdır. Ürünlerin bulunduğu oda ve depolara böcek ilacı sıkılabilir. Fakat bunu yaparken malzemelerin kaldırılması ve ilaçlanan yüzeyler tamamen kuruduğunda malzemelerin yeniden yerlerine konması gerekir. Eğer malzemeler sterilize edildiyse o zaman bazı hava geçirmeyen paketlerde veya kaplarda tutulurlar diye düşünüyorum. Depodan malzemeleri alan nihai tüketicilerle ilgili sorunlar yaşamamanız açısından burada uygulama yapacak ilaçlama teknisyeninin tecrübesi ve eğitimi öne çıkıyor. Bayer Koruma Programı tarafından akridite edilmiş firmaların bu tip konularda eğitimli olduğunu ve tercih edilmesi gerektiğini söylemeliyim.

Sizin karar vermeniz gereken, steril malzemeleri ortadan kaldırmaya ve örümcekleri yok etmek için depoda ilaçlama yapılmasına hazır olup olmadığınızdır. Diğer bir ihtimal ise içinizde kuşkular rahatsızlık veriyorsa, ilaçlama firmasından uzun süre kalıcı olan rezidüel etkili böcek ilaçları yerine, kısa süre kalıcı olan bitkilerden elde edilmiş "doğal" böcek ilaçlarının kullanımını da talep edebilirsiniz. Böcek ilacının her türüne karşı net bir "hayır" diyorsanız da, bu ilaçlama firması herhangi bir şey sıkmadan önce  verebileceğiniz bir karar olacaktır.

Uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm için tamamen böcek ilacına güvenmemek çok daha iyi karardır. Böylece tekrar tekrar iş yerinde kimyasal kullanılmasına ve birkaç ayda bir bütün adımları baştan izlemenize gerek kalmaz. İçeride var olan nüfusu yok ettiğinizde, eğer dışarıdakileri başarılı bir şekilde öldürebilirseniz yeni örümceklerin girmesi çok daha yavaşlar. İş yerinin dışında yuvalanmış örümcekleri durdurmak için kalıcı etkili böcek ilaçlarının kullanımı ve bahçedeki çöp, yoğun çalılıklar, binaya yakın bitkiler, dış duvarlara değen dallar gibi örümceklerin dışarıdan binaya girmelerini ve binaya yakın yaşamalarını sağlayan şeyleri yok etmek ve değiştirmek işe yarayabilir. Böylece dışarıdan içeriye girebilen örümceklerin sayıları hatırı sayılır  oranda azalacaktır. Ayrıca iş yerinizin dışında bulunan ışıklandırmaları da hesaba katabilirsiniz. Çünkü çoğu zaman örümcekler bu ışıklandırmalar yüzünden lambalarda yiyecek böcek bulmak amacıyla binaya yaklaşırlar. Dışarıdaki lambalar beyazdan turuncu veya sarıya dönüştürülebilir, girişlerden uzaklaştırılabilir veya gerekli değilse akşamları kapatılabilir. Sonuç olarak bu savaşın büyük bir kısmı örümcekleri kovmak, girmesini engellemek ve çevrede kalıcı ürünlerin kullanımıyla dışarıdan yapılmalıdır.


  • Adres:
    Zümrütevler Mah. Nil Caddesi. Hukukçular ve İdareciler Sitesi Sosyal Tesis Binası Kat:2 34852 Maltepe / İSTANBUL / TÜRKİYE
  • E-posta:
  • Telefon:
    Çağrı Merkezi: 444 85 65
    Faks: 0216 386 52 65
  •  


Bu firma Bayer Protection Program üyesidir.